CHP'nin kuruluşu

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Cumhuriyet Halk Partis'nin kurluşu hakkında konuştu.

Biz gaziliğin kıymetini, şehitliğin ne demek olduğunu çok iyi bilen bir partiyiz. Gazilerimizin üstün kahramanlıkları, şehitlerimizin büyük fedakârlıkları ile kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti, yine şehit ve gazilerimizin gösterdikleri fedakârlıklarla bugünleri görmüş, hayatını devam ettirmiştir. Bugün bu güzel ülkede, al bayrak altında, kendi vatanımızda yaşama şerefini yaşıyorsak, bunda emeği olan kahramanlarımıza olan şükran borcumuzu bir gün bile unutamayız.

Bu yüzden yasama yılı boyunca şehit aileleri ve gazilerimizin sorunlarını her zaman gündemde tuttuk. Onların sosyal ve ekonomik olanaklarının geliştirilmesi için kanun teklifleri verdik, girişimlerde bulunduk. Onların yaşadıkları bütün sorunları sistemli bir biçimde önergelerle Türkiye gündemine taşıdık. Ne yazık ki önerilerimiz AKP milletvekilleri tarafından birçok kez reddedildi. Oysa Gazi Meclisimizin siyaset yapmaması gereken ender alanlarından birisi de gazilerimiz ve şehitlerimizin bizlere emaneti olan yakınlarıdır. Gazilerimizin halen acilen çözülmesi gereken sorunları var, bacaklarını kaybetmiş bir gazimizin 6 bin TL’lik tekerlekli sandalyesi için niçin devletimiz 250 TL’yi yeterli bulsun, protez-ortez ihtiyaçlarının tamamı neden ücretsiz karşılanmasın, kamuda işe yerleştirilen bir gazimize tuvalet temizliği görevi verilmesi müstahak mıdır, aylık 1200 TL ile gazimiz evini nasıl geçindirsin çocuklarını okutsun, kirasını ödesin? Şehidimizin çalışamayacak durumdaki kardeşleri, anne babası nedeniyle halen 2 çocuğu kamuda işe yerleştirilememesi nedeniyle aile içi krizler yaşanırken bu ve benzeri acil sorunları çözmek TBMM çatısı altındaki tüm partilerin ortak görevidir.

İstiklal Marşı’nda yer alan “sen şehit oğlusun” mısralarının kıymetini bilen, gazi bir meclisin ve gazi bir parti olan CHP, bu akşam da gazileriyle yemekte buluşacak.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 18 Eylül 2013 16:57

Bağlantılı Konular