“Taşımalı eğitim köy çocuklarını eğitimden uzaklaştırıyor”

Yerel seçim öncesinde ’500 köy’ hedefiyle yola çıkan CHP İzmir İl Örgütünün 28 köy ve bir beldeye sahip olan Dikili’de de köy ziyaretlerini gerçekleştiren İzmir Milletvekili Hülya Güven, köylerdeki tarım ve hayvancılıktaki sorunların yanında  eğitim öğretim yılının başlamasıyla eğitim sorunlarının da baş gösterdiğine dikkat çekti.

Dikili Belediye Başkan Vekili Yusuf Altıparmak, il başkan yardımcıları Savaş Akıncı, Şirin Akgül ve Dikili ilçe yöneticilerinin de katıldığı köy ziyaretlerinde diğer ilçelerde ziyaret ettikleri köylerin toprağını ekememe, hayvancılığı geliştirememe, köylerden gençlerin işsizlik nedeniyle ayrılması gibi sorunlarının ortak olduğunu belirten Güven, bunların yanına eğitim sorununun da eklendiğini söyledi.

Taşımalı eğitim nedeniyle köylerde kız çocuklarının eve kapandığını, eğitimlerine devam ettirilemediklerini köylülerin itiraf ettiğini belirten Güven şunları söyledi: “Mevcudu az gerekçesiyle, sözde tasarruf amacıyla kapatılan köy okulları nedeniyle taşımalı sisteme terk edilen eğitim sistemi her konuda olduğu gibi bu konuda da çöküyor. Çocuklarını güven duymadıkları için servisle okula gitmesini istemeyen ailelerin çocuklarını okula gönderemediklerini öğreniyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e küçücük çocuklarını taşımalı eğitime vermekte zorlanan aileler için bir önerge vermiştim. Önergemde anasınıfı eğitiminin çocuklar üzerinde sosyalleşme ve okullaşma açısından önem taşıdığını ve anasınıfı çağındaki çocukların ailelerinin yakınlarında bulunan bir anasınıfına gitmelerinin aileleri tarafından istenen bir durum olduğunu belirtmiştim.Okul çağı çocuklarda taşımalı sistemin birçok soruna yol açtığı görülmüşken, anasınıfı çocuklarının kış şartlarında bile uzağa gönderilmesinin Bakanlıkça uygun görülüp görülmediğini, köylerde ve bütün şehir kapsamında köy vasfını kaybeden mahallelerde anasınıfı veya anaokulları açılmasının düşünülüp düşünülmediğini sordum. Tüm bunlar ailelerin bana ilettikleri ve birçok ilçe ve köylerdeki ortak sorunlardan çıkan sorulardır. Devlet işletme olmadığı için “tasarruf” diyerek eğitim gibi temel hakları engelleyici uygulamalarda bulunamaz.”

Öte yandan İzmir’in bir diğer ilçesi Karaburun’un önemli sorunlarından olan rüzgar enerji santrallerinin (RES) Dikili’nin de önemli sorunları arasına girmeye başladığına vurgu yapan Güven, “RES’ler turizm cenneti olma potansiyelindeki kıyı ilçelerimizi parçalıyor. Karaburun’da SİT alanlarının ortasına dikilen santrallerin örneklerine Dikili’de de rastladık. Her iki ilçemiz de yok edilmeyi değil güzelleştirilmeyi ve turizme kazandırılmayı hak ediyor. Devletin görevi bu ve bu ilçelerimiz gibi daha bir çok yeri turizme kazandıracak önlemleri alarak istihdam sağlamaktır.” dedi.

    Çarşamba, 18 Eylül 2013 16:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica