“Sizlerin engeli, zihninizdeki aydınlanmaz karanlık ve aşılamaz bağnazlıktır”

Genel Başkan Yardımcısı Akkaya’dan AKP Milletvekili Akbulut’a: “Sizlerin engeli, zihninizdeki aydınlanmaz karanlık ve aşılamaz bağnazlıktır.”

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya; Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi’nin açılış törenine katılan AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un engelli yurttaşlarımız ile ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Engelli bireylerimiz, sizlere rağmen her türlü engellerinin üstesinden gelmekte, yaşam içinde üretmeye, paylaşmaya ve var olmaya devam etmektedir. Lakin görünen o ki sizin ve sizin zihniyetinizdeki insanların engelleri aşılamayacak kadar büyüktür. Sizlerin engeli, zihninizdeki aydınlanmaz karanlık ve aşılamaz bağnazlıktır.” diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Akkaya’nın konu ile ilgili değerlendirmeleri şöyle; “Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi’nin açılış törenine katılan AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, yaptığı talihsiz açıklamalarla, Türkiye’de ki 8,5 milyon engelli yurttaşımız ve ailelerini derinden yaralamıştır.

Binanın açılış töreninden önce konuşan AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, 2005 yılında AKP hükümetinin engellilere yönelik yasalar çıkardığını belirterek, “Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Ama hükümetimizin 2005 yılında çıkardığı yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bazıları ‘eskiden evimizdeki engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık’ diyordu. Şimdi ‘aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz’ diyorlar. İşte zihniyet değişikliği bu” dedi.

“Çıkardığımız yasalarla engellileri insan yerine koyduk” diyen zihniyet kaş yaparken göz çıkarmıştır. 2005 yılında çıkan yasanın, tüm ülkenin engelsiz hale getirilmesini gerektiren hükümlerini, üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen, hiçbir çalışma yapılmadığını görerek, 2012 Temmuz ayında, süre dolarken, TBMM’de gece yarısı önergesiyle 3 yıl erteleyen de bu zihniyettir.

“Engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk” diyen AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut ve “Gözlerin görmüyor sana iş vermişiz” diyen AKP eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da aynı zihniyetin ürünüdür.

Ayrıca engelli ailelerine yaptığı atıfla, bunlar engellisine para için bakıyor demiştir. Unutulmamalıdır ki Türk aile yapısında engellisine, yaşlısına, düşkününe sevgiyle bakmak çok önemli bir gelenektir. Onurlu engelli aileleri bu sözlerle, engellisi üzerinden para kazanmakla itham edilmiş, derinden yaralanmıştır. Bir taraftan da bakım ücretinden faydalanan engelli yakınlarını, sanki para olmasa bakmayacakmış gibi, para üzerine kurduğunuz düzenin bir parçası olarak göstermiştir. Hatırlatmak isteriz ki; üslup ve vicdan parayla satın alınabilen bir şey değildir.

Bu zihniyetin çıkardığı torba yasalar ve yönetmeliklerle engelli aylıkları ve bakım ücretleri aile içi kişisel gelir düzeyine bakılarak kesilmektedir. Yani söyledikleri ile yaptıkları tamamen farklıdır. Bu gün AKP mecliste oybirliği ile kabul edilen kanunlar ile yapılan iyileştirmeleri, çıkardığı yönetmelikler ile geri almaktadır.  Engelliye baktığı için bakım aylığı alan ailelerde, engelli aylıkları kesilmektedir. Artık engelliler sadaka değil haklarını istemektedirler.

Taksim meydanında elinde Türk bayrağı ve akülü tekerlekli sandalyesi var iken, Toma’yla su sıktığınız engelli yurttaşı da insan yerine koyuyor musunuz? Siz engellileri sahip çıkılması gereken zavallılar gibi görürken, engelli yurttaşlarımız sadece eşit yaşam hakkı talep etmektedirler. Bu ülkede, engelli yurttaşlarımız, sizin temsil ettiğiniz AKP zihniyetine rağmen, onurlu yaşam mücadelelerine devam edecektirler. Aileler, sizin zihniyetinizle para için değil, sevgi ve insanlık için bir arada olmaktadırlar.

Ziyaeddin Akbulut’un talihsiz açıklaması Tasavvuf düşünürü Mevlana’nın sözlerini bir kez daha hatırlamamızı gerektiriyor; “Ne insanlar gördüm, üzerinde elbise yok, ne elbiseler gördüm, içinde insan yok”

Engelli bireylerimiz, sizlere rağmen her türlü engellerinin üstesinden gelmekte, yaşam içinde üretmeye, paylaşmaya ve var olmaya devam etmektedir. Lakin görünen o ki sizin ve sizin zihniyetinizdeki insanların engelleri aşılamayacak kadar büyüktür. Sizlerin engeli, zihninizdeki aydınlanmaz karanlık ve aşılamaz bağnazlıktır.

Sizden ve sizin zihniyetinizdeki insanlardan isteğim, tüm insanları kendileri gibi değerlendirmemeleridir. Şunu asla unutmayın, engelli bireyler ve aileleri son derece onurludur.”

    Çarşamba, 18 Eylül 2013 15:26

Bağlantılı Konular