Genel Başkan Yardımcısı Günaydın: "Başarılı belediyeciliğin kriterleri, ölçütleri olmalı"

Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Başarılı belediyeciliğin kriterleri, ölçütleri olmalı. Buna göre değerlendirmeliyiz. Belediyeleri dedikodular üzerinden, kasıtla çıkarılan dedikodular üzerinden, şehir efsaneleri üzerinden değerlendirmenin bilimsel ve sol ahlaka yakışır bir durumu yoktur” dedi.

Günaydın, Çankaya Belediyesi ile Çankaya Kent Konseyince düzenlenen “Yeni Toplumcu Belediyecilik” sempozyumundaki konuşmasında, Anayasa Mahkemesinin Büyükşehir Yasası’nı küçük bir fıkra hariç onadığını hatırlattı. Yüksek Mahkemenin, başka bir değişle CHP’nin iptal istemini reddettiğini vurgulayan Günaydın, söz konusu yasayla uluslararası sözleşmelerin ihlal edildiğini iddia etti.

Kararın tarihe, hukuk fakültesinin ders kitaplarına skandal olarak geçeceğini ileri süren Günaydın, bunun hesabını uygun yöntemlerle sonuna kadar soracaklarını bildirdi.

Anadolu Bulvarı’nın devamı olacak ve ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden geçecek yolun, şehir trafiğini rahatlatmayacağını öne süren Günaydın, “Eğer oradan o yolun geçmesi gerçekten hukuken doğruysa toplumsal meşruiyet arayan insanlara ‘kardeşim hukuk var, kusura bakma’ denilecek zamanlar geçmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni toplumcu belediyecilik başlığı altında bir çalışma yaptıklarını dile getiren Günaydın, şunları kaydetti:

“Başarılı belediyeciliğin kriterleri, ölçütleri olmalı. Buna göre değerlendirmeliyiz. Belediyeleri dedikodular üzerinden, kasıtla çıkarılan dedikodular üzerinden, şehir efsaneleri üzerinden değerlendirmenin bilimsel ve sol ahlaka yakışır bir durumu yoktur. Şehir efsaneleriyle belediyeleri değerlendirmiyoruz biz. O halka yakın, o halka uzak, ona ulaşılıyor, ona ulaşılmıyor, evet bütün bunlar ölçüttür ama esas olan parayı nasıl kullanıyorsunuz, dürüst ahlaklı ve solcu bir belediyecilik yapabiliyor musunuz, bütün mesele budur.”

    Cumartesi, 14 Eylül 2013 13:47

Bağlantılı Konular