Mehter ve 10. Yıl Marşı tartışması

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Saruhanlı’dan İktidara, “Bizim Mehter Marşı’yla sorunumuz yok, siz neden 10. Yıl Marşı’na karşısınız” diye seslendi.

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Saruhanlı İlçe Başkanlığı’nca düzenlenen “Size Minnettarız” konulu plaket törenine katılmak için geldiği Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, parti binası önünde bir konuşma yaptı ve şunları söyledi:

“Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa’da bir festivaldeymiş. Festivalde 10. Yıl Marşı’nın çalınmasından rahatsız olmuş. Rahatsızlığını ifade etmiş. Neymiş efendim, ‘mehter marşıyla bu festival yapılsaymış daha iyi olurmuş.’ Bizim mehter marşıyla bir rahatsızlığımız yok. Mehter marşı bizim tarihimizden gelen bir marş. Mehter marşı bizim dünyada ayakta duran güçlü bir devlet olduğumuz dönemi hatırlatan bir marş. Bununla ilgili kimsenin bir alıp veremediği yok. Ama 10. Yıl Marşı’yla sizin derdiniz ne? 10. Yıl Marşı yok edilen bir milleti yeniden ayağa kaldıran, emperyalistlerin parçalamaya çalıştığı bir ülkeyi yeniden kuran Atatürk Cumhuriyeti’nin ruhunu taşıyan, ulusal bağımsızlık ruhunu taşıyan marşın adı. Bundan rahatsızlığınız ne? Neden rahatsız oluyorsunuz bu marşın söylenmesinden? Sayın Bülent Arınç, 10. Yıl Marşı 1933 yılında bestelendi. 1933 yılında Osmanlı’nın üzerine yeni bir Cumhuriyet kurulurken, sanayisi yeni kurulan, tarımı yeniden ayağa kaldırılan, sokakta yetişmiş insanı olmadığı bir ülkede milli eğitim hamlesi ile yeni bir çağdaş ülke kurmak, adaletten sanayiye, tarımdan milli eğitime kadar yeni bir Cumhuriyet yaratmanın ifadesi, çağdaşlaşma hamlesinin ifadesidir. 1933 yılında ‘demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan’ diye söyleyen o marş o ruhu ifade ediyor. Osmanlı’dan bu yana yoksulluk ve borç içinde yaşayan bir ulusun kendi milli sermayesini yaratma kavgasının adı. Osmanlı’da işgalcilerin, İngilizlerin ve yabancı sermayenin hakim olduğu demiryollarını alıp millileştirmenin ifadesidir. Siz aradan 80 yıl geçtikten sonra şimdi hızlı tren yaptık diye övünüyorsunuz. Hayırlı olsun, hiç kimse yapılan hızlı trene itiraz etmiyor. İyi yapıyorsunuz. Daha iyisini yapmanız lazım. Ama nankörlük etmeyin. 80 yıl önce yoksulluk koşullarında sizin 80 yıl sonra aklınıza gelen, aklınızın erdiği işi 80 yıl önce Cumhuriyet’in kadroları gördüler ve o kadrolar bu millileşme, sanayileşme ve kalkınma hamlesini başlattılar. Her iki sözünüzden biri ağzınızı açıp o mübarek insanlara dil uzatmak. Her iki sözünüzden biri tek parti dönemiyle uğraşmak. Tek parti dönemiyle uğraşacağınıza o dönemde ülkeyi demir ağlarla ören, Sümerbank, Etibank’ı kuran, milli sanayiyi kuran Cumhuriyet önderlerine ve Mustafa Kemal Atatürk’e saygıyla biat edin ve onların önünde saygıyla eğilin. Siz, mehter marşıyla geldiğinizi sanırsınız ama İzmir Marşı’yla gönderileceğiniz günler yakındır.”

Yerel ve genel seçimler
“Türkiye’nin geleceğini hep beraber kurmak için, korkunun zincirlerini kırmak için, umutsuzluğun hâkim kılındığı topraklarda umudu yeniden yaşatmak için Türkiye’nin her bölgesini dolaşıyoruz” diyen Tezcan, sözlerini şöyle noktaladı: “AKP iktidarının sona ereceği günler yakındır. O gün geldi, geliyor. 2014 yerel seçimlerinde hiç şüphe duymuyorum ki, bu çalışmayla önce Saruhanlı olmak üzere Manisa’da bütün belediyeleri alacağız, ondan sonra da Türkiye’de yerel yönetimlerde sosyal demokrat belediyeciliğin ne olduğunu tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Emekten yana yerel yönetimin ne olduğunu, kaynak yaratan, üreten ve yarattığı kaynağı hakça halkla beraber paylaşan yerel yönetimin ne olduğu göstereceğiz. Mazlumlara sahip çıkan iktidarın ne olduğunu göstereceğiz. Türkiye’de 2015 yılında da genel iktidarı kucaklamaya hep beraber yürüyeceğiz. 2015 yılında Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını kuracağız.”

Saruhanlı’daki programa CHP’li 12 milletvekili de daha katıldı.

    Salı, 28 May 2013 13:35

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica