"Aylardır Lübnan’da kaçırılan iki pilotumuzu kurtarma cesareti göstermeyen AKP, içerde gencecik çocuklara aslan kesiliyor."

“Dışarıda dünyayı savaşa ikna edemeyenler, içeride kendi halkına karşı savaş oyunları oynuyor. Bölgede ve dünyada, Suriye’ye Savaş isteyen bir AKP, bir de İsrail kaldı.”

Yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Hükümetin Suriye’deki ve Ortadoğu’daki süreci ‘okuyamadığını’ ve Suriye’deki iç savaşın Rusya’nın girişimleriyle yeni bir aşamaya geldiğini belirterek şunları söyledi;

“Rusya’nın girişimiyle Suriye, kimyasal silahların kontrolünü uluslararası denetime devretmeyi kabul ettiğini açıkladı. Kimyasal silahlara karşı anlaşmayı da onaylayacak. Batı bir anlamda, Suriye’de operasyon ve saldırı konusunda geri adım attı. Rusya, süreçte bir adım öne geçti. Obama yıpranmamak için Kongre’deki operasyon oylamasını erteledi. Türkiye ise, bu sürecin ve gelinen aşamanın hiçbir noktasında yok. Artık AKP’nin dünya nezdinde ne bir ağırlığı var ne de kimse onlara bir şey sorma, arama ihtiyacı duyuyor. Çünkü AKP’nin, sürekli yinelediği tek çözüm önerisi var; savaş! Artık savaş isteyen bir AKP kaldı, bir de Suriye ile yıllardır zaten savaş halinde olan İsrail. Suriye politikası yüzünden Türkiye’yi Rusya ile karşı karşıya getirdiler. Başbakan Mayıs’ta ABD’den döner dönmez Rusya’ya gideceğini açıklamıştı, kapıyı kapattılar. Putin bu yüzden G-20 zirvesinde Başbakanla ikili görüşme programını iptal etti, ‘ayaküstü görüşme’ diplomasisi uyguladı. AKP, Suriye’deki süreci okuyamadı ve bu yüzden yalnız kaldı.”

Toprak, AKP dışarıda diğer ülkeleri savaşa ikna etmeyi başaramayınca, içeride kendi halkına savaş açtığını öne sürerek şöyle dedi:

“Aylardır Lübnan’da kaçırılan iki pilotumuzu kurtarma cesareti göstermeyen AKP, içerde gencecik çocuklara aslan kesiliyor. En barışçıl, insancıl taleplerin üzerine, şiddetle giderek bir can daha aldı. Kendi insanıyla kavgalı, dünyayla kavgalı, komşularıyla kavgalı bir hükümetin barış istediğine kim inanır? Bütün bunların ardında, ekonominin gerçeklerini örtme, ekonomiyi gündemden düşürme çabası var. Kırılganlıkta ilk sıraya yükselen bir ekonomiye, tıpkı dibe vuran dış politikada olduğu gibi, kimse güvenmiyor. TL’ye güven azalıyor, dolara geçiş hızlanıyor. Hükümetin uyguladığı dış politika, ekonomideki kötüleşmeyi daha da derinleştiriyor. AKP hükümeti, artık kendi sonunu hazırlıyor.”

    Cuma, 13 Eylül 2013 11:34

Bağlantılı Konular