İnce: "Demokratikleşme paketinin içeriği MİT aracılığıyla Öcalan’a mı götürülmektedir?"

“TBMM üyelerinin, sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının, sendikaların görmediği, bilmediği  ve görüşlerinin dikkate alınmadığı, muhalefetin itirazlarının yok sayıldığı bir yasama süreci öncesinde, paketin İmralı’nın görüşlerine açıldığı ve İmralı’nın görüşleri doğrultusunda şekillendirileceği yönündeki iddialar doğru mudur?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin soru önergesi şöyle:
"1- Demokratikleşme paketinin içeriği MİT aracılığı ile Öcalan’a mı götürülmektedir? MİT Öcalan’ın pakete ilişkin değerlendirmelerine aracılık etmekte midir?
2- Demokratikleşme paketi adı verilen çalışmanın İmralı ile yapılan görüşmeler sonucunda şekillendirilmesi açılım sürecinde İmralı’ya verilen sözlerden birisi midir?
3-TBMM üyelerinin görmediği, bilmediği, sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının, sendikaların görmediği ve görüşlerinin dikkate alınmadığı, muhalefetin itirazlarının yok sayıldığı bir yasama süreci öncesinde, paketin İmralı’nın görüşlerine açıldığı ve İmralı’nın görüşleri doğrultusunda şekillendirileceği yönündeki iddialar doğru mudur?
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından ‘Cuma günü tamamlayacağız’ dediği paketin tamamlanması, İmralı itiraz ederse ertelenecek midir?"

    Perşembe, 12 Eylül 2013 14:25

Bağlantılı Konular