CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi Japon turistlere yönelik saldırıyı TBMM’nin gündemine getirdi

“İstanbul’da Amerikalı bir turist kadının öldürülmesinin ardından yaşanan bu olay sonrasında Japonya’da “Türkiye ne kadar güvenli bir ülke” sorusu sorulmaya başlanmış, ülkemizde  bir  güvenlik  eksikliği  algısının varlığı konuşulmaya başlanmıştır” diyen Hamzaçebi’nin İçişleri Bakanı  Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle  TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Nevşehir’in Göreme beldesi Zemi Vadisi’nde yürüyüş yapan Japon turistler Mai Kurkiharac ile Hoshie Teramatsu, 9 Eylül 2013 tarihinde kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerin bıçaklı saldırısına uğramış, Kurkiharac’i hayatını kaybetmiş, Teramatsu ise yaralanmıştır. Basında zanlının yakalandığı haberleri yer almaktadır.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da Amerikalı bir turist kadının öldürülmesinin ardından yaşanan bu olay sonrasında Japonya’da “Türkiye ne kadar güvenli bir ülke” sorusu sorulmaya başlanmış, ülkemizde  bir  güvenlik  eksikliği  algısının varlığı konuşulmaya başlanmıştır.

1-  Söz konusu olaya ilişkin soruşturma yapılmış mıdır?
2- Yapıldıysa sonuçları nelerdir?
3- Olayın hangi amaçla gerçekleştirildiği tespit edilmiştir?
4- Olayın faili/failleri ile ilgili hangi işlemler  yapılmıştıır?
5- Yılda yaklaşık 100.000 Japon turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde yaşanan bu olayda güvenlik zaafiyeti var mıdır?
6- Güvenlik zaafiyeti var ise sorumlular hakkında cezai işlem yapılmış mıdır?
7- Bu tür  olayların yaşanmaması için bundan sonra bölgede hangi önlemler alınacaktır?
8- Ülkemizde güvenlik eksikliği olduğuna dair algının değiştirilmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 13 Eylül 2013 10:51

Bağlantılı Konular