Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Ahmet Atakan’ı ve TOMA ihalesini sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iki ayrı soru önergesi sundu.

Tanrıkulu Erdoğan’a “TOMA ihalesi yapılacak mıdır? Yapılacaksa kaç tane alınacaktır?” ve “Polis, Ahmet Atakan’ın çatıdaki güneş panellerini atmak isterken düştüğünü iddia ediyor ancak çatıdaki güneş panelleri yere sabitli. Polis yanıltıcı bilgi mi vermiştir?” diye sordu.

Tanrıkulununu soru önergeleri şöyle:
Katmerciler Araç Üstü Ekipman AŞ İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA) ihalesine ilişkin, “İhalede oluşan yoğun rekabet sonunda 30 TOMA üretimi için fiyat yaklaşık yüzde 37 aşağı çekilmiş, Katmerciler’in de bir parçası olduğu rekabetten kamu 5,6milyon lira düzeyinde önemli bir maliyet avantajı elde etmiştir” demiştir. Katmerci, “Gizli TOMA” başlığıyla yer alan bazı haber ve yorumlara  ilişkin yaptığı açıklamada, 28 yıllık bir şirket olduklarını, 2010 yılından bu yana yerli üretici şirketlerden biri haline geldikleri TOMA’nın ise geniş ürün gamının en genç üyelerinden olduğunu belirterek, uzun yıllar boyunca Türkiye’de TOMA üretimi yapan deneyimli şirketlerin bulunduğu bir alanda ve o şirketlerle rekabet halinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün TOMA ihtiyacının karşılanmasında rol almaya çalıştıklarını iletmiştir.

Bu bağlamda;
1- TOMA ihalesi yapılacak mıdır? Yapılacaks​a kaç tane alınacaktır?
2- İhale iptal edilmiş midir? Edildiyse neden edilmiştir?
3- Şu anda mevcut kaç TOMA bulunmaktadır?
4- TOMA’ların sayısı kaça çıkarılaca​ktır?

“Polis, Ahmet Atakan’ın çatıdaki güneş panellerini atmak isterken düştüğünü iddia ediyor ancak çatıdaki güneş panelleri yere sabitli. Polis yanıltıcı bilgi mi vermiştir?”
1- Ahmet Atakan, binadan neden hareketsiz olarak düştü? Düşme anında bilinci kapalı mıydı?
2- Kafasındaki 5-6 santimlik kırık nasıl oluştu?
3- Antakya ‘da yapılan ön otopside düşmeye bağlı herhangi bir bulguya rastlanmamasına karşın Adana Adli Tıp Kurumu’ndan nasıl “genel beden travması” raporu verildi?
4- Çatıda 50 santimlik bir duvar olmasına karşın Ahmet Atakan çatıdan nasıl düştü?
5- Polis, Ahmet Atakan’ın çatıdaki güneş panellerini atmak isterken düştüğünü iddia ediyor ancak çatıdaki güneş panelleri yere sabitli. Polis yanıltıcı bilgi mi vermiştir?
6- HRT Akdeniz Televizyonu çatıdan düşme görüntülerini neden 21 saat sonra yayımladı?
7- Olayın görüntüleri nasıl bu kadar hızlı ortaya çıktı? Aklama çabası mı var?
8- Tanıkların “yoğun biber gazı vardı” demesine karşın görüntülerde neden biber gazı yok?
9- Görüntülerde yer alan 2 Akrep aracı düşmeyi görüntülemesine karşın neden anında müdahale etmedi?
10- Valiliğin hemen ambulans gönderdik açıklamasına karşın tanıklar ambulans gönderilmediğini ifade etmiştir, Ahmet Atakan’ın yoldan geçen bir araçla hastaneye götürüldüğü iddiası doğru mudur?

    Cuma, 13 Eylül 2013 10:35

Bağlantılı Konular