"Olimpiyatların bir olmazsa olmazı var. Olimpiyatlar asla savaş değildir. Savaşın olduğu yerde olimpiyatlar olmaz"

"Dün gece heyecanlı bir geceydi. Olimpiyatları almayı umuyorduk, maalesef olmadı. Ama umudumuzu yitirmeyeceğiz. Olimpiyatlar mutlaka Türkiye’ye, İstanbul’a gelecektir. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir İstanbul’a olimpiyat yakışır.

“Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir İstanbul’a olimpiyat yakışır.”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu CHP  Parti Meclisi toplantısını açarken konuşmasına,  2020 Olimpiyat oyunlarına değinerek ve  İstanbul’un   kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü belirterek başladı. Kılıçdaroğlu bu konuda şunları söyledi;

“Parti Meclisimizin değerli üyeleri, hepinize saygılar sunuyoruz.

Dün gece heyecanlı bir geceydi. Olimpiyatları almayı umuyorduk, büyük bir heyecan vardı, herkeste büyük bir umut vardı, maalesef olmadı.

Ama umudumuzu yitirmeyeceğiz. İnşallah önümüzdeki süreçte olimpiyatlar mutlaka Türkiye’ye gelecektir, İstanbul’a gelecektir. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir İstanbul’a olimpiyat yakışır.

Olimpiyatlar barıştır, dostluktur, kardeşliktir, kültürlerin birleşmesidir, centilmence yarışmaktır. O açıdan olimpiyatlara çok ihtiyacımız var. Bunun altını özenle çizmek isterim.

Olimpiyatlardan söz ediyoruz ama olimpiyatların bir olmazsa olmazı var. Olimpiyatlar asla savaş değildir. Savaşın olduğu yerde olimpiyatlar olmaz. Olimpiyatlar dünya halklarını kaynaştırır, sporcular bir araya gelir, ortak kültürlerini yaşarlar, beraberlikleri yaşarlar, dostlukları pekiştirirler. Bu açıdan çok önemlidir.

1945 yılından buyana savaşlarda 25 milyonu aşkın kişi hayatını kaybetti. 25 milyonu aşkın kişi. Bunların 3 milyonu askerdi, diğerleri siviller, kadınlar, çocuklar. Savaşın insanlığa böyle bir bedeli vardır. O nedenle AB Avrupa’da barışı sağlamanın yolu olarak kurulmuştur. Ana amacı, ana ilkesi budur. Avrupa’da barışı egemen kılmaktır. Son 10 yılda sadece 2 milyondan fazla çocuk savaşlarda yaşamını yitirdi. 6 milyon çocuk sakat kaldı. 12 milyon çocuk evsiz kaldı. 10 milyon psikolojik travma geçirdi. 10 binlerce çocuk tecavüze uğradı. Sadece Irak savaşında yetim kalan çocukların sayısı 5 milyon. Savaş budur. Savaş acıdır, gözyaşıdır, dramdır, yoksulluktur, geri kalmışlıktır. O nedenle savaşı aklı başında olan hiçbir kişi savunmaz. İnsana saygı duyan hiçbir kişi savaş sözcüğünü ağzına almaz.

O nedenle olimpiyatlar hep barış üzerin inşa edilmiştir. Barışın insanlık için ne kadar büyük bir kazanım olduğunu insanlar savaştıktan sonra öğrenmişlerdir. Acı bedeller ödedikten sonra öğrenmişlerdir. Savaşta ölen çocuklarımız, onların babaları. Bizim halkımız o tarihsel mirasından kaynaklanan güzel özdeyişler bulmuştur. Allah kimseye evlat acısı vermesin diye. Niye savaşı savunuyoruz, neden savaş çığırtkanlığı yapıyoruz? Evlatlarımızı, gencecik fidanlarımızı neden savaş meydanlarına sürmeye çalışıyoruz? Neden birbirimizi kırmaya, öldürmeye çaba harcıyoruz?

İnönü ikinci dünya savaşı sonrası milyonlarca insan yaşamını yitirirken bir kişinin burnunun kanamasına dahi izin vermedi. Onu eleştirdiler ekmeği karneye bağladın diye. Ama çıktı söyledi. Evet doğrudur savaşın olduğu her yerde ekmek karneye bağlanmıştı, ikinci dünya harbiydi. Milyonlarca insan öldü. Ama ben bu ülkede hiçbir çocuğun yetim kalmasını istemedim ve onun yetim kalmasının önündeki bütün engelleri tıkadım dedi. Böyle bir insandı. Devlet adamı budur. İnönü savaşmayı bilmiyor muydu? Biliyordu. Bizzat cephelerde savaştı İnönü. Savaşın ne olduğunu biliyordu. Ama hiçbir çocuğun yetim kalmasını istemedi. Savaş bu kadar acı tablolar doğurur insanlar için. Mustafa Kemal Atatürk’te bir ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş bir cinayettir demiştir. Düşünün 7 düvele karşı mücadele edeceksiniz, savaşacaksınız, ülkenizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşacaksınız ama sonra diyeceksiniz ki zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir. Cumhuriyet Halk Partisinin temel ilkesi budur. Barışı her ortamda savunmak. Savaş son şanstır. Size yönelik bir tehdit varsa, ülkenize yönelik bir tehdit varsa o zaman savaş kaçınılmaz olur. Onun dışında barışı savunmak bizim temel görevimizdir.”

    Pazar, 08 Eylül 2013 19:30

Bağlantılı Konular