"Başkaları için demokrasi çağrısı yaparken ülkede demokrasinin “d” sine tahammül gösterilmez olmuştur."

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya her yıl 07-08 Eylül tarihlerinde Kalecik Belediyesince düzenlenen Uluslararası Kalecik Karası Kültür ve Sanat Festivaline katıldı.

Bu yıl 9. Düzenlenen festivalde konuşma yapan Akkaya, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini, ülkenin iyi yönetilemediğini belirterek “Sıfır sorun diyerek ortaya çıkanlar, bugün Türkiye’nin bütün komşularıyla kavgalı bir hale gelmesine neden olmuşlardır. Dünyada savaş, yurtta savaş demeye başlamışlardır.” “Ülkemizde yurttaşlarımızı birbiriyle kavgalı hale getirmeye yönelik ayrımcı politikalar hayata geçirilmiş, başkaları için demokrasi çağrısı yaparken ülkede demokrasinin “d” sine tahammül gösterilmez olmuştur. Gezi parkından sonra ODTÜ’de yaşananlar bunun en somut göstergesidir. AKP kentleri insanlar için değil, TOKİ için dizayn etmeye çalışmaktadır.” Bu yağmaya direnen ODTÜ’lülere herkesin sahip çıkması gerekir. Buradan direnen ODTÜ’ye selam gönderiyorum.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Yakup Akkaya, AKP döneminde ekonomide yaşanan gelişmelerin giderek kötüleştiğini, işsizliğin, iş kazalarının, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin intiharlarının, grevlerin devlet eliyle etkisiz hale getirilmeye çalışılmasının, taşeronluğun geldiği durumun, emeklilerin halinin, yaşa takılmaları nedeniyle emekli olamayanların, sağlıkta alınan katkı payları nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin, engellilerin sorunlarının giderek arttığını vurgulayarak, “AKP’nin rantçı, ayrımcı politikalarının bu ülkeyi kaosa ve krize götürmekte, buna karşı çıkanların karşısına da “İleri Demokrasi” adına tehdit, coplar, tomalar ve biber gazıyla çıkılmaktadır. Bu da yetmeyince gazeteciler işten attırılmakta, toplama kampları kurulmakta ve milletvekilleri, aydın insanlar içeri atılmaktadır.” Dedi. Bütün bu yaşananlar ve sorunların çözülemez olmadığını vurgulayan Akkaya, “CHP iktidarında bütün bu sorunları çözeceğiz. Bu güce ve kadroya sahibiz.” dedi.

Akkaya, “Yerel seçimlerde farklı düşünceler olsa da ortak hareket etmenin önemine vurgu yaparak, 2014 Mart seçimlerinde AKP’ye gerekli dersin sandıkta verilmesi gerektiğini, demokrasinin, hukukun, özgürlüğün ancak bu şekilde korunabileceğini belirtti.

9. Düzenlenen Kalecik Karası Festivalinin yöre halkı için önemine dikkat çeken Akkaya, Kalecik’in Başkentin bir ilçesi olmasına rağmen gerekli yatırımların yapılmadığı, halkın geçim kaynağı olan tarımın adeta yok edildiğini, belirterek Kaleciklilerin üzümün anavatanı Anadolu’da yeniden üzümcülük ve şarap üretimini yaparak fırsat verildiğinde türk hakının neleri başarabileceğini uluslararası düzeyde gösterdiğini belirterek, bunun arkasında CHP’nin belediyecilik anlayışının olduğunu belirtti. “Sosyal demokrat belediyecilik, katılımcıdır, demokratiktir, AKP’nin ranta dayalı belediyecilik anlayışının yerine nasıl bir yerel yönetim oluşturacağımızı görmek isteyen Kalecik’e gelsin.” Diyerek festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve yanındaki CHP heyeti daha sonra Kalecik’te Belediye tarafından yapılan parkın açılışına katıldı. Park açılışında da bir konuşma yapan Akkaya, yerel yönetim anlayışının en iyi anlaşılacağı yerlerin parklar olduğunu belirterek, “Halkın hayatına dokunmanın en önemli yeri parklardır. Sosyal etkinliklerin yapıldığı, çocukların oynayabildiği, birbirleriyle kaynaşabildikleri yerlerdir, aileler burada kaynaşabilir, konuşabilir, kentlerde ne kadar fazla park varsa o kadar demokratik bir toplum ortaya çıkar. Türkiye’de 534 CHP’li belediye bulunmaktadır. Bütün belediyelerimizde bizler sosyal demokrat belediyeciliğin gereği olan “insana yatırım, kente yatırımdır, demokrasiye ve özgürlüğe yatırımdır” anlayışıyla hareket ediyoruz. Bugün Türkiye’de siyasi iktidar sırf rant anlayışı ile yerel demokrasiyi yok ediyor. Yerel Yönetimler Yasası ile belediyeler kapatılıyor. Demokrasiden nasip almamış AKP salt rant anlayışı uğruna “ileri demokrasi”sini bir kez daha yerel yönetimleri yok ederek gösteriyor. Çoğulcu demokrasinin en önemli öğesi olan halkın yönetime katılma hakkının somutlaştığı ilk yer belediyelerdir. AKP buna bile tahammül edemiyor. Fransa’da 36551 Belediye bulunmakta, bunların 28000’i 1000 kişiden az nüfusa sahiptir. 700 kişiden az nüfusu olan belediye sayısı 25255’dir. Fransa’da demokrasi eksikliği mi var?” CHP olarak iktidara geldiğimizde tüm kapanan belediyelerin yeniden açılacak ve demokrasi yeniden hayat bulacaktır.” Dedi. Akkaya daha sonra parkın açılışında emeği geçen Kalecik Belediye Başkanına ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

    Pazar, 08 Eylül 2013 19:08

Bağlantılı Konular