"Hatay sınırı boyunca olası silah sevkiyatlarının önlenmesi ile ilgili uygulamaya konulan tedbirler nelerdir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1- Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters’ın bir görgü tanığına dayandırarak www.reuters.com/article/2013/08/25/us-syria-crisis-arms-idUSBRE97O04T20130825 linkinde dünya kamuoyu ve haber ajanslarına geçtiği  ve  Suriye’deki iç savaşta  Suriye Hükümetine karşı savaşan muhalif grup ve örgütlere  Türkiye üzerinden 20 römorkla  400 ton ağırlığında cephanelik yardımı gönderildiğine ilişkin iddia doğru mudur?
2- Suriye’de muhalif grup yöneticilerden olduğu belirtilen  Muhammed Selam adlı kişinin Reuters Haber Ajansı’na Hatay’dan teslimatı gördüğünü söylediği,  böyle bir sevkiyatın  kaynak gösterilen bir haber olarak Reuters tarafından dünya kamuoyu ve haber ajanslarına geçilmesi bir ihbar olarak kabul edilerek, gerekli inceleme ve soruşturma süreci hükümetiniz tarafından başlatılmış mıdır?
3- Hükümetiniz tarafından,Hatay sınır kapıları ve Hatay sınırı boyunca  olası silah sevkiyatlarının önlenmesi ile ilgili uygulamaya konulan tedbirler nelerdir?
4- Sınır noktalarında, kameralı takip sistemi mevcut mudur? Kamera kayıtlarının veri depolaması yapılmakta mıdır?
5- Suriye sınırındaki tüm sınır kapılarında X-RAY tarama sistemleri kullanılmakta mıdır? Kullanılmaktaysa kaç adet X RAY tarama sistemi faal olarak hizmettedir?
6- 2013 Ağustos ayında Akçakale, Yayladağı ve Öncüpınar  sınır kapılarından  Türkiye’den Suriye’ye gerçekleşen  römork ve römorklu araç geçişlerinin sayısı nedir?
7- Akçakale, Yayladağı ve Öncüpınar Sınır kapılarından, son bir yıl içerisinde arama ve  kontrol prosedürlerinden muaf tutularak Suriye’ye geçiş yapmalarına izin, onay verilen kişiler ve araçlar bulunmakta mıdır?
8- Özellikle 2013 Ağustos içerisinde arama ve kontrole tabi tutulmaksızın, herhangi bir kişi veya kişilerle; herhangi bir römork, kamyonet, kamyonet, tır gibi araç veya araçlara  imtiyazlı geçiş izni verilmiş midir?

    Çarşamba, 11 Eylül 2013 15:55

Bağlantılı Konular