İstanbul Milletvekili Sarı, "Büyüme bu yıl yüzde 3′ün altında kalacak"

İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında yıl sonu için yüzde 4 olan büyüme hedefinin tutturulmasının imkansız olduğunu belirterek, “Benim tahminim büyüme bu yıl yüzde 3′ün altında kalacak” dedi.

Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 4.4 büyüdüğünü belirten Sarı, yıl sonu büyüme hedefinin yüzde 4 olduğunu anımsattı.
İkinci çeyrek büyümenin yüzde 2.2′sinin kamu sektörü kaynaklı olduğuna dikkati çeken Sarı, ekonominin özel sektörün yatırımı ya da ihracatla büyümediğini söyledi.

İstanbul Milletvekili Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Ekonomi daha çok tüketim harcamalarıyla ve kamu kaynaklarının kullanılmasıyla büyümüş. Üretim yerine tüketim harcamalarıyla yapılan bir büyüme. Bu büyümenin kalitesini ciddi şekilde sorgulamamıza neden oluyor. Bu büyüme kalitesiz olduğu için de sürdürülebilir değildir. Yıl sonu yüzde 4 olan büyüme hedefimizi tutturmamız imkansızdır. Benim tahminim büyüme bu yıl yüzde 3′ün altında kalacak.”

Sarı, Türkiye’nin çok sert bir küçülmeyle karşı karşıya kalacağını düşünmediğini de dile getirerek, “Türkiye’nin büyümeleri 0 ile 3 arasında birkaç yıl daha devam edebilir. Ancak Türkiye genç bir ülke. Yüzde 5′in altındaki her büyüme Türkiye’de işsizlik yaratıyor” dedi.

    Çarşamba, 11 Eylül 2013 15:46

Bağlantılı Konular