"Ahmet Atakan’ın katili veya katilleri kimlerdir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Gezi protestoları sonucu Antakya’da faili meçhul kişilerce katledilen Abdullah Cömert’i anma eylemleri sırasında henüz 22 yaşında olan Ahmet Atakan adlı gencimiz hayatını kaybetmiştir.

Bu bağlamda;
1- Ahmet Atakan’ın ölüm sebebi nedir? Ahmet Atakan’ın biber gazı kapsülü ile vurularak binadan düştüğü iddiaları doğru mudur? Bu iddialar araştırılmış mıdır?
2- Ahmet Atakan öldürülmüş müdür? Ahmet Atakan’ın katili veya katilleri kimlerdir? Bu katil veya katiller cinayeti işlerken devletin resmi üniforması ve araçlarını kullanmışlar mıdır?
3- Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan’ın katillerinin bulunmasıyla ilgili yasal çalışma hangi aşamadadır?
4- Son 5 ay içinde Emniyet Güçleri kaç yurttaşımızın ölümüne sebep olmuştur?
5- Hükümetinizin halka karşı polis müdahalesi dışında başka bir planı yok mudur? Halkın en makul talepleri ve demokratik haklarına karşı polis müdahalesinde bulunmak yerine uzlaşma ve halkı dinleme yoluna başvuracak mısınız?
6- Emniyet birimlerine kendi halkına karşı ölümcül güç kullanma yetkisini kim verdi?
7- Mısır’da ve Suriye’de ölen masum siviller gibi ülkemizde polis ve eli sopalı kişilerce öldürülen gençlerimiz için de aynı tepkiyi ortaya koyacak mısınız?”

    Çarşamba, 11 Eylül 2013 15:17

Bağlantılı Konular