Öz: "Yurtlarımız hükümetin eğitim ve gençlik politikasızlığının deneme tahtası haline getirilmiştir"

Manisa Milletvekili Sakine Öz, “devlet yurtlarının hükümetin eğitim ve gençlik politikasızlığının deneme tahtası haline getirildiğini” ifade etti.

Öz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, fakülte ve üniversitelerin açılması sürecinde binlerce genci ve ailelerini yakından ilgilendiren yurt sorununun her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal aldığını söyledi.

Yurt sürecinin aileler ve gençler ile eğitim sistemi açısından yıkıcı boyutları bulunduğunu belirten Öz, gençlerin devlet üniversitelerinde okudukları halde, vakıf üniversitesine 1 yılda eğitim için ödeyecekleri paranın neredeyse yarısını özel yurtlara vermeye zorlandığını ifade etti.

Gençlerin maddi ve manevi yönden desteklenmelerini, devletin TOKİ yoluyla daha fazla yurt yaptırması seçeneğini savunduklarını belirten Öz, ancak devlet yurtlarının cazip ve hak edene verilmesi sürecinin büyük ölçüde tükendiğini, yurtların, “hükümetin eğitim ve gençlik politikasızlığının deneme tahtası haline getirildiğini” söyledi.

Öz, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yazılı olarak cevaplamasını istediği “yurt yerleştirmelerinde hangi kıstasların işlediği”ne yönelik soru önergesini basın mensuplarına dağıttı.

    Salı, 10 Eylül 2013 15:42

Bağlantılı Konular