CHP Heyeti Kahire’de Mısır CHP ile görüştü

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu Mısırlı gazetecilerin ‘Türk hükümetini mi temsil ediyorsunuz? Buraya Türk hükümeti tarafından görevlendirilip mi geldiniz?” sorusunu “Türk halkının Mısır’a dostluğunu temsil ediyoruz” diye yanıtladı.

“Mısır halkının bütününün, şiddete başvurmadan bulacağı çözümü destekliyoruz. Türkiye dahil, kimsenin Mısır’da, şu ya bu tarafı tutma hakkı yoktur.

Mısır’a giden Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk’ten oluşan CHP  heyeti  Kahire’de temaslarına, Mısır Cumhuriyet Halk Partisi ile görüşerek başladı.

CHP ile Mısır Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki görüşmeden sonra Mısır basını ile biraraya gelen CHP heyeti, Mısır basınının hem Suriye, hem de Türk hükümetinin Mısır’a yaklaşımıyla ilgili   sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu Mısırlı bir gazetecinin, ‘Türk hükümetini mi temsil ediyorsunuz? Buraya Türk hükümeti tarafından görevlendirilip mi geldiniz?” sorusu  üzerine şunları söyledi;

“Türk halkının Mısır’a dostluğunu temsil ediyoruz. CHP, Türkiye’nin ana muhalefet partisidir. İlişkilerin düzeltilmesi için buradayız. İşadamlarımızın yatırımlarını konuşmak için buradayız. Sonuçları da hem hükümet, hem kamuoyu ile paylaşacağız CHP 2015′te iktidara geldiğinde de hem Türkiye Mısır ilişkileri, hem Türkiye’nin tüm bölgedeki ilişkileri eşitlik, işbirliği, karşılıklı dayanışma çerçevesinde gerçekleşecek. Türkiye’nin tüm komşuları ile ilişkileri düzelecek.”

Mısırlı bir gazetecinin, “Başbakan Erdoğan’ın Suriye’ye ABD saldırısına destek vermesine ne diyorsunuz” sorusunu da Loğoğlu şöyle yanıtladı;

“Suriye konusunda barış ve diyalogdan yanayız. CHP, Suriye’ye dışardan müdahaleye karşıdır. CHP’nin 2 önerisi olmuştur; BMGK’nin Suriye’de ateşkes çağrısı. Suriye dahil, bölgenin kimyasal silahlardan arındırılması. Rusya’nın önerisinin ABD tarafından kabul edilmesi olumlu bir gelişme”

Loğoğlu, “Başbakan Erdoğan ABD’nin projelerinin aracı mıdır?” sorusu üzerine de şunları söyledi;

“Biz, Suriye’ye dışarıdan bir müdahale yapılmasına karşıyız. Eğer TBMM’ye Türkiye’nin Suriye’ye karşı herhangi bir koalisyona katılmasına ilişkin bir öneri gelirse, CHP olarak, Irak’ta yaptığımız gibi, buna red oyu vereceğiz’

CHP Milletvekili Osman Korutürk’de Mısırlı bir gazetecinin, Mısır’daki son siyasi gelişmeleri, 3 Temmuz’da olanları destekliyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladıİ

“Mısır halkının bütününün, şiddete başvurmadan bulacağı çözümü destekliyoruz. Kimsenin Mısır’da, Türkiye dahil, şu ya bu tarafı tutma hakkı yoktur.”

    Salı, 10 Eylül 2013 15:39

Bağlantılı Konular