"Erdoğan herkesi kucaklayan bir kişi değil. Agresif, herkesi suçlayan, herkese hor bakan bir kişiliği var."

“Allah aşkına nedir Türk tipi başkanlık sistemi? Ben söyleyeyim; Cumhurbaşkanı olayım, aynı zamanda başbakan olayım, milletvekillerini ben belirleyeyim, yargıçları, illere valileri de ben atayayım, ben başkan olayım. İstenen bu. Ama bu hayal aleminde gezmek, ülkeyi felakete sürüklemek demektir.”

”Olimpiyatlar barış demek aslında. Eğer sizin ülkenizde çatışma, çatışma kültürü varsa size kaygıyla yaklaşmış olabilirler”

“Tek başına ‘gezi oldu, o nedenle gelmedi’ çok hafif bir söylem. Sizde demokrasi, özgürlük, kadın-erkek eşitliği olacak, sizde kent kültürü, kentin yeşilliği, ulaşım kolaylığı olacak.  Pek çok  parametreye bağlı.  Bütün bunları topladığınız zaman olimpiyatlar gelir size, niye gelmesin”

”Bir gazeteci, olaylara destek veren yazı yazdı diye işinden mi olur?”

“Politikacı din alanından elini çeksin, çekmelidir. Etnik kimlik ve din siyasette çok tehlikelidir. Bu iki alan siyaset konusu olmaz.”

“Dini alanların temeli atılırken siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyorum. Çünkü oralar insanların kendisini Allah’a en yakın hissettikleri yerler”

“İktidar cemevlerini ibadet yeri olarak görmüyor. Bu da yanlış. Eğer yeryüzü bir ibadethane ise her yerde ibadetimi yaparım. Bunun adı cami olur, cemevi olur, kilise olur, havra olur, başka bir şey olur. Kafamızdaki tabuları yıkmak zorundayız. İnsanlar inançlarını özgürce yerine getirebilmeliler.”

 “Buradan açık çağrı yapayım, bütün gençlere, istisnasız bütün gençler, eğer CHP’yi gerçekten kendi istemleri doğrultusunda değiştirmek istiyorlarsa, daha iyi anlamak, kendilerini iyi ifade etmek istiyorlarsa CHP’yi onlara açıyorum, gelsinler”

”Bizim gençliği anlama ve kavramada yetersiz kaldığımızı itiraf edeyim. Biz, bu gençliği apolitik, ülke, dünya sorunlarından kopuk, bilgisayar başında, kendi iç dünyasında yaşayan bir gençlik olarak görüyorduk. Fakat Gezi olayları bu gençliğin öyle bir gençlik olmadığını ortaya çıkardı. Biz de kendimize göre bir ders çıkardık”

    Pazartesi, 09 Eylül 2013 15:40

Bağlantılı Konular