CHP heyeti Mısır'a gidiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Irak'tan sonra Mısır'a da bir ziyaret gerçekleştirecek.

Ziyaretle ilgili partiden yapılan açıklamada Türkiye-Mısır ilişkilerinin bölgesel barış ve istikrar açısından önemi vurgulanırken, Başbakan bu ziyareti eleştirdi.

CHP heyetinde bulunan Loğoğlu, programlarına dahil edilirse Mursi'yle görüşmek isteyeceklerini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 9-12 Eylül tarihleri arasında Mısır'a gidecek. Mısır hükümetinin daveti üzerine gerçekleşecek olan ziyarette CHP heyeti, siyasi çevreler, sivil toplum ve medya kuruluşları ile görüşmelerde bulunacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan CHP Basın Birimi, iki ülke arasındaki mevcut durumu ve bölgedeki son gelişmeleri hatırlatarak Türkiye-Mısır ilişkilerinin sağlıklı bir zeminde ilerlemesinin gereldi olduğunu belirtti. İki ülke arası ilişkilerin bölgesel barış ve istikrar bakımından stratejik bir öneme sahip olduğu vurgulanan açıklamada, "CHP, Türkiye'nin bölgesel ve küresel plandaki itibar ve gücünü her alanda koruma, kollama ve pekiştirme girişimlerini sürdürmeye devam edecektir" denildi. Loğoğlu ve Korutürk, ziyaret öncesinde ANKA'ya açıklamalarda bulunarak ziyaretin ayrıntılarını anlattı.

Loğoğlu, Mısır'daki temaslarında Mısır siyasetinin birçok bileşeniyle tarafıyla görüşme yapacaklarını söyledi. Loğoğlu, "Mısır'ın eski Cumhurbaşakanı Mursi ile bir görüşme talebiniz oldu mu" sorusuna, "Mursi ile görüşme talebimiz olmadı. Fakat program dahilinde yer alırsa görüşmek isteriz" yanıtını verdi. Mursi ile görüşme yapmadan diğer siyasi aktörlerle görüşmenin darbeye bir meşruiyet katmayacağını belirten Loğoğlu, "Müslüman Kardeşli siyasi yetkililerle elbette görüşeceğiz" dedi.

Programlarında Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüşmenin olmadığını söyleyen Loğoğlu, Mısır hükümetinin davetlisi olacakları için muhataplarının Sisi olmadığını belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Korutürk ise Mısır hükümeti ile birebir temas kurmanın önemine işaret ederek "Kendi düşüncelerimizi sunmak için araya başka ülkelerin sokulması ilişkilerimize zarar verir" şeklinde konuştu. Koriitürk, Türkiye'nin darbe yönetimlerinin zararını açık şekilde tecrübe ettiğini söyleyerek "Bu tecrübelerimizi onlara da anlatacağız. Demokratikleşme yolunda izleyecekleri takvimi de onlardan dinleyeceğiz" dedi.

Ziyaret sonrasında Dışişleri Bakanlığı'na ve hükümete detaylara ilişkin bir rapor sunacaklarım belirten Korutürk, ihtiyaç oluşması halinde Cumhurbaşkanı Gül'e de bir sunum yapabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül'e CHP'nin Irak ziyareti hakkında yapacakları sunumun ertelenmesine ilişkin konuşan Korutük, bu görüşmenin 5 Eylül Perşembe günü saat 14.00'te Tarabya Köşkü'nde yapılacağını söyledi.

CHP'yi eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise ziyarede ilgili yorumunda "CHP yönetiminin veya CHP'den gidecek olanların ne Irak'a ne Mısır'a verebileceği hiçbir şey yoktur. Olsa olsa alabileceği bir şey vardır. Veyahut da işte Mısır'da darbe yönetimine 'işte biz de böyle darbeler yaptık' veya 'böyle darbelerin arkasında bulunduk, askeri darbe şöyledir, sivil darbe böyledir' gibi bunlar noktasında bir paylaşımı olabilir " dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisinin MYK toplantısının bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak Erdoğan'ın CHP'nin Mısır ziyaretine ilişkin sözlerini değerlendirdi.

AKP'nin mevcut kadrolarının önemli bir bölümünün Kenan Evren döneminde de çalıştığım hatırlatan Telân, "Bugünkü iktidar bir darbe sonucunda oluşmuş bir iktidardır. Türkiye'deki bütün darbelerin ağır bedelini sadece solcular, sosyal demokratlar ve CHP ödemiştir" dedi. AKP'nin Ortadoğu politikasını eleştiren Tekin, "CHP Irak'a gitti, Mısır davet etti, Mısır'a gidecek, önümüzdeki günlerde Ortadoğu coğrafyası dahil olmak üzere onlarca ülkeye de gideceğiz. Sizin kırdığınız döktüğünüzü, yanlışlarınızı ancak ve ancak ciddi devlet geleneği olan CHP gibi bir parti toparlayabilir" şeklinde konuştu.

Haber: soL

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 05 Eylül 2013 13:58

Bağlantılı Konular