Gaziantep Milletvekili Serindağ: "Erdoğan’ın Mursi aşkı ideolojiktir"

CHP Etimesgut İlçesi Olağanüstü Kongresi’nde Divan Başkanlığı yapan CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, “gerçek belediyecilik sosyal demokratların işidir” derken, “Başbakan Erdoğan Esma için ağlıyor ama Türkiye’de polis kurşunu ile ölenler için susuyor” dedi.

İki adayın yarıştığı ve Faruk Özdemir’in 224 oyla İlçe Başkanı seçildiği CHP Etimesgut İlçesi Olağanüstü Kongresi’nde Divan Başkanlığı yapan Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ kongrede yaptığı konuşmada yerel seçimleri ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi ve şunları söyledi:

“Gelir dağılımında adaletsizliğin arttığı, yoksulluğun ve işsizliğin çok büyüdüğü, kentsel dönüşümün tam bir ranta dönüştüğü bir ortamda, adaletli ve toplumsal bir belediyecilik sosyal demokratların işidir. Belediyelerin yetkilerini elinden alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanlış yapmaktadır. Bakanlık sanki bir ‘Türkiye Belediyesi” gibi davranıyor. Halkın oyu ile seçilen belediye başkanları etkisizleştirilmiştir.

İdeolojik yakınlık
İngiltere ve Amerika’nın tavırlarından dolayı AKP hükümeti Suriye konusunda bir kez daha yalnız kalmıştır. İngiltere parlamentosu müdahale kararını reddetmiştir. Obama, Suriye’deki savaşı “başkalarının savaşı” olarak değerlendirmiştir. AKP Hükümetinin Başbakanı Erdoğan, dönüp kendi meclisine bile sormadan “sınırlı bir harekatın kendilerini tatmin etmeyeceğini” söylüyor. Çünkü Başbakan için esas olan Esad’ın gitmesi değil, onun yerine Müslüman Kardeşlerin iktidara gelmesidir. Başbakanın kendisini Müslüman Kardeşlerle ve Mursi ile bu kadar özdeşleştirmesinin nedeni de onlara duyduğu ideolojik yakınlıktır. Bu ideolojik yakınlık bizi bütün dünyada hızla yalnızlaştırıyor. Türkiye asla bunu hak etmiyor.

AKP artık Türkiye’yi yönetemiyor. Korkuyla, baskıyla kitleleri sindirmeye çalışıyor. İnsanların bir araya gelmesinden korkuyor. Üniversitelere sıkıyönetim genelgeleri gönderiyor. Hesap vermekten korkuyor. AKP artık gidicidir. Abbas yolcudur. El ele verip halkımızla birlikte Türkiye’yi bu iktidardan kurtarmak, yerel seçimlerden zaferle çıkmak gerekiyor.”

    Çarşamba, 04 Eylül 2013 15:12

Bağlantılı Konular