Loğoğlu, "BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de ateşkes çağrısında bulunabilir, bulunmalıdır"

”Suriye, ülkesine yapılacak bir müdahaleye tepki verecekse bunun tek bir adresi vardır, o da Türkiye. Suriye; Irak’a, Lübnan’a, Ürdün’e saldırmayacaktır; kimi aklından geçirecektir, 2 senedir Suriye’ye karşı en sert söylemi yapan Türkiye’ye karşı olacaktır”

“Musul’daki Türk Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıyı ve bu saldırıya ortam yaratan AKP’nin Irak politikasını eleştiriyoruz, kınıyoruz”

”Kimyasal silahı kim kullandıysa mutlaka cezalandırılmalıdır. Ancak bunun kimler tarafından kullanıldığının sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi gerekir. BM denetçilerinin raporu beklenmelidir. Ama görüyoruz ki AKP ve Batılı ülkeler kararlarını vermişler. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve A. A. BM denetçilerinin raporunu beklemeden Esad rejiminin sorumlu olduğunu gösteren kesin deliller olduğunu söylüyorlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu  Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin, Suriye sorununun çözümünde hep diplomasi ve diyalogtan yana olduğunu, savaşa karşı durduğunu söyledi.

Türk halkının Suriye ile savaş istemediğini vurgulayan Loğoğlu, AKP’nin Suriye politikasının uzun süredir toplumun büyük bir kesimi tarafından kabul edilmediğini söyledi. Loğoğlu, “Ancak böyle bir ortamda hala Türkiye, Suriye’ye savaş çağrısı yapıyor” dedi. Loğoğlu, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının olduğunu belirterek, “Kimyasal silahı kim kullandıysa mutlaka cezalandırılmalıdır. Ancak bunun kimler tarafından kullanıldığının sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi gerekir. BM denetçilerinin raporu beklenmelidir. Ama görüyoruz ki AKP ve Batılı ülkeler kararlarını vermişler, BM Güvenlik Konseyi kararına gerek duymadan Suriye’ye müdahale hazırlıkları yapıyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Anadolu Ajansı, Esad rejiminin sorumlu olduğunu gösteren kesin deliller olduğunu söylüyorlar” diye konuştu.

Loğoğlu, “Suriye, ülkesine yapılacak bir müdahaleye tepki verecekse bunun tek bir adresi vardır, o da Türkiye. Suriye; Irak’a, Lübnan’a, Ürdün’e saldırmayacaktır; kimi aklından geçirecektir, 2 senedir Suriye’ye karşı en sert söylemi yapan Türkiye’ye karşı olacaktır” dedi.

CHP olarak bir öneride bulunacaklarını belirten Loğoğlu, “BM Antlaşması’nın 7. bölümü ‘barışın tehdidi, bozulması ve saldırı eylemi durumunda alınacak önlemler’ başlığını taşır. Bu bölümün ilk maddesi olan 39. maddeye göre Güvenlik Konseyi, barışı tehdit eden veya bozulması durumunda alınacak tedbirleri belirler. İşte bu maddeye göre BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de ateşkes çağrısında bulunabilir, bulunmalıdır” şeklinde konuştu.

Loğoğlu, Musul’daki Türk Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıyı kınayarak, “Bu saldırıya ortam yaratan AKP’nin Irak politikasını eleştiriyoruz ve kınıyoruz” dedi.

Suriye’deki gelişmeler nedeniyle, Mısır’ın bugünlerde arka sıralarda kaldığını belirten Loğoğlu, Kahire’den Türkiye’ye yönelik ağır eleştiriler yapıldığını söyledi. Loğoğlu, bu eleştirilerin CHP’yi kaygılandırdığını ifade ederek, Mısır’la olan ilişkilerin kopmaması ve koparılmaması için bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüklerini, bunun için de gelecek günlerde girişimleri olacağını kaydetti.

    Pazartesi, 02 Eylül 2013 15:18

Bağlantılı Konular