Toprak: "Para Politikaları Kurulu toplantı tutanakları açıklansın!"

“Merkez Bankası’nın bağımsızlığı lafta kaldı. Başbakan seçim için Merkez Bankasını, ekonomiyi, ülkeyi feda ediyor.”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, bağımsızlığı yasa ile güvence altına alınan Merkez Bankası’nın, tamamıyla hükümetin ve başbakanın emrine girdiğini, Merkez Bankası Başkanı’nın tüm piyasaları alt üst eden açıklamalarının bunu gösterdiğini belirterek “Tüm dünyada ve çağdaş ekonomilerde olduğu gibi Türkiye’de de Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantı tutanakları açıklansın. Ekonominin siyasi iktidarın hırslarına kurban edilip edilmediğini, ülke ekonomisinin, 76 milyonun geleceğinin ve özel sektörün içinde bulunduğu darboğazın hangi siyasi hesaplara feda edildiğini bilmek herkesin hakkı” dedi.

Toprak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ABD Merkez Bankası FED’in toplantı tutanakları, düzenli olarak ABD ve dünya kamuoyu ile paylaşılıyor. AB’de de benzer uygulama söz konusu. Ekonomiler, özellikle para ve döviz politikaları, faiz politikaları şeffaf olmak zorunda. Piyasa aktörleri, bireyler, şirketler önlerini görmek, önlem alabilmek için bu kararların ne amaçla alındığını, hangi hedeflerin gözetildiğini, karara muhalefet şerhi koyanların gerekçelerini bilmek zorunda. Merkez Bankası Başkanı ortaya çıkıp ‘TL’yi aslanlar gibi savunacağını, yılsonunda doların 1,92 TL olacağını’ söylüyor. Herkesin kendisine güvenmesini istiyor. Başkanın bu açıklamasının hemen ertesinde piyasalar alt üst oluyor. Kimse Merkez Bankası’na ve Başkanına inanmıyor. Uluslararası tahminler aksine doların 2,2 TL olacağı yönünde ağırlık kazanıyor. Merkez Bankası başkanının bu kadar çok ve sık konuşması, söylediklerinin tersinin çıkması, kurumsal saygınlığı ve güvenilirliği zedeliyor. Kamuoyuna yansıyan bilgiler iktidarın Merkez Bankası’nın bağımsızlığını hiçe sayıp, kuruma baskı yaptığı yönünde. Seçim yaklaşırken, hükümetin oy kaybetmemesi için Merkez Bankası iktidarın heveslerine kurban ediliyor.”

Erdoğan Toprak, PPK üyelerinin de bu durumdan rahatsız olduklarının kamuoyuna yansıdığını, üyelerin toplantı tutanaklarının açıklanmasını, herkesin, özel sektörün ve halkın da gerçekleri öğrenmesini istediklerini belirterek şöyle konuştu:

“PPK üyelerinin, Merkez Bankası başkanının ekonominin gerçeklerini hiçe sayan ve siyasi yönü ağır basan açıklamalarından rahatsızlıkları kamuoyuna da yansımış durumda. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı suskun. Ekonomi Bakanı, kurdaki gelişmeler nedeniyle, ihracat hedefinin tutturulamayacağını söylüyor. Ekonomide tam bir kaos havası hakim ve her kafadan bir ses çıkıyor. Döviz kredisi kullanmış olan binlerce özel sektör şirketinin bilançoları ağı hasar gördü, bozulma devam ediyor. Merkez Bankası başkanının tek söylediği şey ‘bana inanın’. Durum daha kötüleşirse, zararları Merkez Bankası başkanı mı karşılayacak? Böylesine keyfi bir ekonomi yönetimiyle, ülkeyi daha da büyük ekonomik batağa sürüklüyorlar. Türkiye’nin geleceği seçim ekonomisine, Başbakanın Başkanlık heveslerine feda ediliyor.”

    Pazartesi, 02 Eylül 2013 14:36

Bağlantılı Konular