Kılıçdaroğlu, Genelkurmay eski Başkanı ( E ) Orgeneral İlker Başbuğ’u Silivri’de, cezaevinde ziyaret etti ve suçlu olduğuna inanmadığını söyledi

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bir Genelkurmay Başkanı’nı önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sonra Genelkurmay Başkanlığı’na getiriyorsunuz. Emekli olduktan sonra, ‘sen terör örgütü üyesisin’ diyorsunuz. İyi de kardeşim bu işin bir siyasi sorumluluğu yok mu?” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ile birlikte,  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen  Genelkurmay eski Başkanı ( E ) Orgeneral İlker Başbuğ’u Başbuğ’u cezaevinde ziyaret ettikten sonra  gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.
Türkiye’de ilk kez bir Genelkurmay Başkanı’nın yargılandığını ve tutuklandığını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

“Sayın Başbuğ bir vatansever. Bayrağını ve ülkesini seviyor. Demokrat  bir insan. Görev yaptığı süre içinde olabildiğince görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı.

Kendisi ile konuştum zafer bayramını kutladım. Suçlu olduğuna inanmıyor. ‘Kesinlikle herhangi bir suç işlemedim. Ben ülkem için çalıştım. Ülkem için çaba harcadım. Bana verilen, yasaların bana tanıdığı görevleri yerine getirmeye çalıştım’ diyor. Son derece haklı”
Darbecilik ve terör örgütü üyeliği ile suçlanmasının İlker Başbuğ’un ağırına gittiğini belirten  Kılıçdaroğlu, “Kendisinin darbeci olarak, terör örgütü üyesi olarak suçlanmasının çok ağırına gittiğini ifade etti. Kendisinin zafer bayramını kutladık. Demokrasinin bu ülke için çok önemli olduğunu ifade ettik. Gerçekten de ordumuz bizim halkın deyimiyle peygamber ocağıdır. Hepimizin saygı duyduğu yerdir. Hepimiz gönüllü olarak askerliğimiz yaparız. Ordunun siyasete karışmaması ortak arzumuz. Kendi arzusu da bu zaten” dedi.
Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un moral durumunun sorulması üzerine de şunları söyledi;  “Morali çok iyi, sağlığı iyi. ‘Bana yöneltilen suçlamaların haksız olduğunu biliyorum. Vicdanım rahat,  gönlüm rahat suçlu olsam böyle konuşamazdım’ diyor.”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir soru üzerine de, Adaleti her zaman her yerde savunuruz ama o adaletin toplum vicdanında kabul gören bir adalet olması gerekir. Silivri’de gündeme getirdiğimiz temel konu da bu. Herkes yargılanabilir ama adalet içinde yargılanmalı.  Toplumun  ortak vicdanının  kabul etmesi lazım. Bunların olmadığı bir gerçek” ifadelerini kullandı.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İlker Başbuğ’un AKP iktidarı döneminde terfiler aldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bir generali kara kuvvetleri komutanlığına getiriyorsunuz. Daha sonra Genelkurmay Başkanı yapıyorsunuz. Emekli olduktan sonra dönüyorsunuz ‘sen terör örgütü üyesisin’ diyorsunuz. İyi de kardeşim,  bu işin bir siyasi sorumluluğu yok mu.  Sen bu kişiyi Kara Kuvvetleri Komutan’ı, Genelkurmay Başkanı yaparken haberin yok muydu?

Kabul edilebilir bir suçlama değil.  Herkesin  vicdanını yeniden sorgulaması lazım, bu olayın çözülmesi lazım. Burada insanları boş yere hapiste olmaları,  bizi de,  sokaktaki vatandaşı da rahatsız ediyor.

Biz buraya kamu vicdanını tatmin etmek için geldik. Onun suçlu olduğuna inanmıyoruz. O ülkesini ve bayrağını seven bir asker. Her şeyden önemlisi demokrasiye inanmış bir asker”

    Cumartesi, 31 Ağustos 2013 13:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica