CHP'nin Bağdat ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ziyareti kapsamında ilk olarak başkent Bağdat'a geldi.

Olağanüstü güvenlik önemleri altında Devlet Konukevi'ne yerleştiler. 21 Ağustos'da Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü. Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşmeye CHP Heyetinde yer alan Genel Başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu, Erdoğan Toprak, Gürsel Tekin, TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzacebi ve Milletvekilleri Hurşit Güneş, Ali Özgündüz, Candan Yüceer de katıldı. Irak gezisininn üçüncü gününde başta Meclis Başkanı El Nuceyif olmak üzere üst düzey devlet görevlileriyle çeşitli temaslarda bulundu. Irak Meclisi dış İlişkiler Komisyonu üyeleriyle toplantıya katıldı. Ayrıca Kılıçdaroğlu, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Irak Türkmen Cephesi tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Milli Güvenlik Müsteşarı Falih El Feyyaz,  Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile de görüştü. Ayrıca Hanefi Mezhebinin kurucusu İmamı Azam Ebu Hanifinin türbesini, Müslümanlarca kutsal sayılan 12 İmamdan birisi olan İmam Kazım'ın Türbesini, Bağdat Türkiye Büyükelçiliği'ni ve Ünlü Osmanlı Padişahı Genç Osman'ın Türbesini de içinde barındıran Türk şehitliğini de ziyaret etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Irak'ın Başkenti Bağdat'ta yer alan El Nahrain Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde " Türkiye-Irak İlişkileri" üzerine bir konferans verdi.  Kılıçdaroğlu, sunumu ardından Iraklı dinleyicilerin sorularını da yanıtladı.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 30 Ağustos 2013 11:30

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica