Tanal: "Hükümete verilen yetki, savaş ilanına yönelik değil."

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis’in Suriye konusunda hükümete verdiği yetkinin, savaş ilanına yönelik olmadığını belirterek, “Savaşla ilgili bir yetki verilmiş olsaydı belirli bir süreyi koyamazdınız” dedi.

Tanal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, TBMM’nin, Suriye konusunda hükümete verdiği yetkiye ilişkin tezkerenin süresinin bir yıl olduğunu anımsattı.

Hükümete yetkinin, TBMM İçtüzüğü’nün 130. maddesi uyarınca verildiğini, savaş ilanına ilişkin bir yetki olmadığını ifade eden Tanal, şu açıklamalarda bulundu: “Böyle bir yetki verilmemiştir. Böyle bir şeyin kullanılması halinde gayri meşru olacaktır. Yasal bir dayanağı da yoktur. Çünkü Meclis mevcut olan tezkereyle böyle bir yetkiyi vermiş durumda değil. TBMM böyle bir izin vermemiştir. Meclis’in iradesi buna yönelik değildir. Tamamen TBMM iç tüzüğü 130. maddesine göre belirli bir süreyle verilmiştir. Savaşla ilgili bir yetki verilmiş olsaydı belirli bir süreyi koyamazdınız. Formalitesi, prosedürü tamamen İçtüzüğün 129. maddesine göre yerine getirilmiş olacaktı. Böyle bir husus düzenlenmemiştir.”

Gazetecilerin, “Hükümetin elindeki tezkereyi müdahale için kullanabileceğine yönelik sinyal mi aldınız?” sorusu üzerine Tanal, hükümetin savaş çığırtkanlığı yaptığını söyledi. Tanal, “TBMM’ye bu teklif, İçtüzük 130. madde uyarınca getirildi. İçtüzüğün 129. maddesi savaşla ilgili hükümleri düzenlemekte. Yani eğer böyle bir şey kullanırlarsa bu hukuk dışıdır. Parlamento böyle bir izni vermemiştir, böyle bir yetki vermemiştir” dedi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 29 Ağustos 2013 16:32

Bağlantılı Konular