Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'dan açıklama

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu “28 Mayıs 2013 Salı günü demokrasi, temsilde adalet ve toplumsal çoğulculuğumuzun TBMM’ye yansıması açısından tarihi bir gün olacaktır. Çünkü Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi içerikli kanun teklifimiz Genel Kurulda görüşülecektir.”

Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“% 10’luk seçim barajı, 12 Eylül darbe rejiminin eseri olarak eksiksiz demokrasinin önündeki en önemli engellerden biri olmaya devam ediyor.

Toplumuzun önemli bir kesiminin örgütlenmesine ve temsil edilmesine engel olan bu yüksek baraj; temsil edilmediğini veya adaletli biçimde yeterince temsil edilemeyeceğini düşünen kesimlerle gerçek anlamda toplumsal bir barış ortamı içerisinde yaşamamıza engel olmaktadır.

28 Mayıs 2013 Salı günü demokrasi, temsilde adalet ve toplumsal çoğulculuğumuzun TBMM’ye yansıması açısından tarihi bir gün olacaktır.

Zira TBMM Başkanlığına sunduğumuz “Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi” içerikli kanun teklifimiz Genel Kurulda görüşülecektir. Salı günü, milletvekilleri bakımından aynı zamanda bir sınav günüdür. Bu sınav demokrasi ve barış isteyenlerle, istemeyenler arasındaki sınavdır. Yasanın TBMM gündemine alınıp alınmaması yönündeki oylama bu sınavdan geçenler ile geçemeyenlerin işareti olacaktır.

Kamuoyunun demokrasi tarihimiz açısından bu önemli olayı takip etmesini istiyor; demokrasiden yana tutum almasını bekliyoruz.”

Anahtar Kelimeler
    Salı, 28 May 2013 11:36

Bağlantılı Konular