Kılıçdaroğlu protesto edilen konuşmasıyla ilgili "Bundan ötürü ben şahsen çok üzüntülüyüm" dedi

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Büyük Taarruz’un 91. yılı etkinlikleri dolayısıyla Şuhut Stadyumu’nda düzenlenen törendeki konuşmasının protesto edilmesiyle ilgili “O toplantının değerini bilenler, o toplantıya gelenler ulusal duygularıyla toplantıya coşku verirler ama toplantıya gelip yuh çekip birilerini beğenmemek şeklinde gösteri yapanlar kendi ülkelerinin tarihlerini bilmeyenlerdir. Bundan ötürü ben şahsen çok üzüntülüyüm, üzgünüm. Oysa orada siyasal içerikli bir konuşma yapılmadı. Hepimiz bu ülke için çalışıyoruz bu ülke için mücadelemizi daha da yoğunlaştırıyoruz. Bunu yaparsak sonuç alırız ama orada örneğin benim söylediklerimin hangisinden rahatsız oldular? Ben merak ediyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, Sinanpaşa ilçesi ziyaretinde vatandaşlarla sohbet etti. Bir kahvede çay içen Kılıçdaroğlu daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Şuhut Stadyumu’nda akşam gerçekleştirilen Büyük Taarruz’un 91. yıl dönümü törenindeki konuşması sırasında protesto edilmesiyle ilgili soruya, Kılıçdaroğlu, dün akşamki törenlerin Zafer Bayramı’nı kutlama törenleri olduğunu anımsattı. Kılıçdaroğlu, “Bizim dedelerimiz, görüşü, inancı ve kimliği ne olursa olsun beraber koyun koyuna şehit olarak yatıyorlar. O olayları provake edenler kendi tarihlerini bilmiyorlar eğer tarihlerini bilselerdi o toplantının anlamını çok daha iyi öğrenmiş olurlardı” diye konuştu.

O toplantının birliğimizin ve bütünlüğümüzün toplantısı, ulusal bağımsızlıkta nasıl mücadele ettiğimizin toplantısı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“O toplantı ulusal bağımsızlık sonrası Türkiye’nin nasıl ayağa kalktığı, nasıl yatırım yaptığı, güçlü hamleler gerçekleştirdiği, ülkeyi demir ağlarla ördüğü, Sümer Banklar’ı, Etibanklar’ı kurduğu, kendi uçağını yaptığı kendi deniz altınsını yaptığı ve bunların anlatıldığı bir toplantıdır. O toplantının değerini bilenler, o toplantıya gelenler ulusal duygularıyla toplantıya coşku verirler ama toplantıya gelip yuh çekip birilerini beğenmemek şeklinde gösteri yapanlar kendi ülkelerinin tarihlerini bilmeyenlerdir. Bundan ötürü ben şahsen çok üzüntülüyüm, üzgünüm. Oysa orada siyasal içerikli bir konuşma yapılmadı. Hepimiz bu ülke için çalışıyoruz bu ülke için mücadelemizi daha da yoğunlaştırıyoruz. Bunu yaparsak sonuç alırız ama orada örneğin benim söylediklerimin hangisinden rahatsız oldular? Bunu merak ediyorum. Kendi uçağımızı yaptık bundan mı rahatsız oldular? Kendi deniz altısını yaptık diye açıkladım bundan mı rahatsız oldular? Kendi paramızı basacak bankamız yoktu 1930′da Merkez Bankası’nı kurduk bundan mı rahatsız oldular? 1 kilometrelik milli demir yolumuz yoktu hepsini millileştirdik ülkenin dört bir yanını demir ağlarla ördük dedim bundan mı rahatsız oldular? Hangisinden rahatsız oldular?”

Törene katılanlardan olayı provake edenler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Onların kim olduğunu ben gayet iyi biliyorum. Biz bindirilmiş kıtaların söylemlerine teslim olan bir siyasal gelenekten gelmiyoruz. Biz ulusal bağımsız savaşını veren ve sonra CHP’yi kuran yiğit insanların çocuklarıyız. Biz onların arkasında kapı gibi dururuz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Sinanpaşalı vatandaşlarla sohbet ettikten sonra Ahmetpaşa Beldesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

    Salı, 27 Ağustos 2013 16:11

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica