Özel; “Ceylanpınar’daki ölümlerden kim sorumlu?”

Manisa Milletvekili Özgür Özel Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Manisa Milletvekili Özel’in “Ceylanpınar Devlet Hastanesinde Doktor Yok” İddialarına ilişkin hazırladığı soru önergesi şöyle:

“Suriye’nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi’nde, El Nusra cephesi ile PKK’nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri arasında çatışmalar devam ederken, Ceylanpınar’da son bir ada 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, birçoğu da yaralanmıştır. 18 Ağustos 2013 tarihinde çıkan çatışmalarda da sınırı aşan mermiler 16 yaşındaki Meral İleri ve 34 yaşındaki Salih İnce’ye isabet etmiş ve yaralılar Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde doktor ve ambulans olmamasından dolayı Şanlıurfa Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdir. Ancak bu durum kamuoyuna “Ceylanpınar devlet Hastanesi’nde doktor yok” iddialarını gündeme getirmiş ve vatandaşlarımızın isyan etmesine sebep olmuştur.

Buna göre;
Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde pratisyen hekim, fizik tedavi, göğüs, ortopedi, beyin cerrahı, enfeksiyon, cildiye, üroloji, göz, dahiliye, iç hastalıkları, anestezi, nöroloji, psikiyatri vb. doktorlarının olmadığına ilişkin iddialar doğru mudur? Doğru ise Ceylanpınar Devlet Hastanesindeki doktor açığının nedeni nedir?
Şu anda Ceylanpınar Devlet Hastanesindeki personel durumu, doktor, pratisyen hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısı kaçtır? Bu personelin uzmanlık alanları nelerdir?
Ceylanpınar Devlet Hastanesine sağlık personeli atanmasına ilişkin bugüne kadar herhangi bir talep gelmiş midir? Gelmiş ise, ne zaman gelmiştir ve bu talep karşılanmış mıdır?
60 bin nüfusa sahip Ceylanpınar’da, Devlet Hastanesinde doktor olmaması nedeniyle Suriye’den gelen mermi ve toplarla ölen 4 vatandaşımız da, ilk yaralanmaları sırasında diğer hastanelere sevk edilmiş, ancak hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu şartlar altında ölen 4 vatandaşımıza zamanında müdahale edilip edilmediği kuşkusu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Ceylanpınar’da Suriye sınırından gelen mermiler nedeniyle ölen 4 vatandaşımıza “zamanında müdahale” edilmiş midir?
Bugüne kadar Ceylanpınar Devlet Hastanesinden, gerekli müdahale yapılamadığı ve sağlık personeli ve sağlık ekipmanı eksikliği nedeniyle diğer hastanelere kaç kişi sevk edilmiştir?
Doktor yetersizliği nedeniyle ölen vatandaşlarımızın ölümlerinden kim sorumludur?
Şu anda hastanenin sağlık ekipmanı yeterli midir? Yeterli değilse, hastanede hangi ekipman eksiktir ve bu malzemeler ne zaman temin edilecektir?

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 23 Ağustos 2013 13:22

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica