Tanrıkulu: ”O da Yahudi” şeklinde bahsetmeniz ayrımcılık değil midir?”

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu,Başbakana sordu:”Kişileri, etnik kökenleri, milliyetleri ve inançlarına göre tanımlamanız, bir insandan ”O da Yahudi” şeklinde bahsetmeniz ayrımcılık değil midir?”

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

20 Ağustos 2013 tarihinde partinizin Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığınız konuşmanın bir bölümünde şu açıklamalar yer almaktadır:

“İşte şu anda Batı’nın demokrasi sandık değildir veya demokrasi sadece sandık değildir mantığı o zaman da işlendi ve şimdi bunu yine işlemek isteyenler var. Ama biz diyoruz ki demokrasinin yolu sandıktan geçer, sandık milli iradenin ta kendisidir. Şu anda işte Mısır’da uygulanan da budur. Mısır’da ne diyorlar ‘demokrasi sandık değildir’, arkasında neresi var, İsrail var. Çünkü elimizde belgeleri var…2011 seçimleri öncesinde Fransa’da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanıyla Fransa’dan bir entelektüel o da Yahudi, orada aynen şu ifadeyi kullanıyorlar, ‘Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi seçim değildir.’ Aynı, uygulama bu. O zaman Batı, demokraside tanımı yakalaması, öğrenmesi lazım. Bu yakalanmaz, öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır”

Bu bağlamda;

1-Mısır’da gerçekleşen yönetim değişikliğinin arkasında İsrail’in olduğunu ortaya koyan ve elinizde olduğunu belirttiğiniz belgeler nelerdir?

2-Bu belgeleri Türkiye ve Dünya kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

3-Bahsettiğiniz oturum, ünlü Fransız yazar ve felsefeci Bernard Henri Lévy ile İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin 2011 yılında birlikte katıldıkları panel midir?

4-Kişileri,  etnik kökenleri, milliyetleri ve inançlarına göre tanımlamanız, bir insandan ”O da Yahudi” şeklinde bahsetmeniz ayrımcılık değil midir?”

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 23 Ağustos 2013 13:04

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica