Atıcı, TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Mersin Milletvekili Atıcı’nın, Mersin-Antalya bölünmüş yolu inşaatının rant yoluna dönüştürüldüğü iddiaları üzerine hazırladığı önerge şöyle:

“Mersin’de tarım, turizm ve ticaretin gelişmesine önemli katkılar yapacak Mersin- Antalya arası bölünmüş karayolu projesi halen tamamlanmamıştır. Taahhüt edilen bitim yılı 2008, sonra 2010 ve en son 2012 olarak açıklanan ancak sürekli ertelenen karayolu yapımı, sadece Mersinli’leri değil bu yolu kullanacak herkesi bezdirecek hal almıştır.

Hükümet tarafından “Mersin-Antalya bölünmüş yol proje bedelini 387 milyar liradan 1,7 milyar liraya yükselttik” açıklaması ile Mersin-Antalya arası bölünmüş yolun bitimi için 4 misli daha paraya ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Mersin-Antalya arası bölünmüş yolun tamamlanması için Hükümetin para bulamadığı anlaşılmaktadır. Ancak Hükümetin, Mersin-Erdemli ve Erdemli-Silifke arasında daha önce yapılmış ve aktif olarak kullanılan yapılmış yolu yeniden yapmak ve şehirlerarası yola kaldırım yapmak için kolayca para bulduğu da görülmektedir. Böylece zaten yapılmış olan yolu, bozup tekrar yaparak harcanan ödeneklerin, Taşucu-Yeşilovacık-Anamur arası dağ yolunun yapımını geciktirdiği anlaşılmaktadır. Bitimi sürekli ertelenen, sık sık güzergah değişikliği ile plansız olduğu izlenimi veren; Mersin halkının, çiftçisinin, tüccarının ve şoförünün beklediği bölünmüş yol, sürekli artırılan maliyetleri ile bir kesimin rant yoluna dönüştürüldüğü görülmektedir.

Mersin -Antalya karayolunun şimdiki hali ticaretin ve turizmin gelişimini engeller niteliktedir. Gecikmeler, Mersin halkının ve Türkiye’nin ekonomik kayıplarını giderek arttırmaktadır.

Buna göre;

    Son 10 yılda Mersin-Antalya arası bölünmüş yol projesinin hangi kesimlerinde, kaç kez ve hangi yıllarda güzergâh değişiklikleri yapılmıştır?
    Mersin-Antalya arası bölünmüş yol projesi maliyeti son 10 yılda kaç kez değiştirilmiştir? Yıllara göre projeye kaç lira ödenek ayrılmış kaç lira harcanmıştır? Ayrılan ödenekler Mersin-Antalya bölünmüş yolunun hangi kısımları için harcanmıştır?
    Proje bedelinin 387 milyon liradan 1,7 milyar liraya 4 misli yükselmesine sebep olan hatalar nelerdir? Maliyetin yükselmesine sebep olan proje sorumluları ve/veya yetkililer hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
    Mersin-Antalya arası bölünmüş yol projesi için Mersin İl Özel İdaresi’nden herhangi bir bütçe kullanılmış mıdır?
    Mersin-Antalya arası bölünmüş yol projesi bitimi için öngörülen maliyet kaç liradır?
    Mersin-Antalya arası bölünmüş yol projesi bitimi için öngörülen tarih ne zamandır?
    2013 bütçesinde Mersin-Antalya arası bölünmüş yol projesi için kaç lira ödenek ayrılmıştır?”

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 23 Ağustos 2013 12:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica