Kılıçdaroğlu Hamoudi ile bir araya geldi

Kılıçdaroğlu Irak Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Hamoudi ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu: “Türk halkı ile Irak halkı arasında  tarihin hiçbir döneminde hiçbir kırılma  yaşanmamıştır. Siyasetçilerin izlediği politikalar zaman zaman kırılmalara yol açabilir ama halklar kardeştir” dedi.

-”Bir ülkenin başka bir ülkenin içişlerine müdahalesine sıcak bakmıyoruz, doğru da bulmuyoruz. Her ülkenin kaderini kendi halkı belirler. O nedenle karşılıklı saygı ilkesi ve eşitlik ilkesine dayalı ilişkiyi kurmak iki ülkenin çıkarınadır. Dış politika duygular üzerine inşa edilemez.”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Irak Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Şeyh Hamoudi ve komisyon üyeleriyle bir araya geldi.
Irak Meclisi’ndeki görüşmede Kılıçdaroğlu, Irak’ın güçlü olması durumunda Ortadoğu’unun güçlü olacağını söyledi. “Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri, öteden beri sağlıklı bir zeminde gelişsin diye hep savunduk, bütün komşularımızla barış, huzur içinde yaşamak isteriz” diyen Kılıçdaroğlu, “Irak geleceği çok parlak, potansiyeli güçlü bir ülke. İnsan kaynakları, doğal kaynakları ile Ortadoğu’nun göz kamaştıran ülkesi” değerlendirmesini yaptı.

Irak’ın çok köklü bir tarihi ve Ortadadoğu’da uygarlığın beşiği olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Eşit ve karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerimizi geliştirmek durumundayız. Zaman zaman kırılmalar olabilir, emin olun Türk halkı ile Irak halkı arasında hiçbir kırılma tarihin hiçbir döneminde yaşanmamıştır. Siyasetçilerin izlediği politikalar zaman zaman kırılmalara yol açabilir ama halklar kardeştir” diye konuştu.
Halkların barış içinde yaşamasının CHP olarak kendilerinin temel amaçlarından biri olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, hem ülke içinde hem de dünyada barışın egemen olmasını istediklerini belirtti.

Irak’ın yeniden inşa edildiğini ve güçlü potansiyeli olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, heyette Türk işadamlarının da bulunduğunu hatırlattı.

Türk işidamlarının Irak’ın yeniden yapılanma sürecinde görev almasını umduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Biz kültürel anlamda da işbirliği yapmak durumundayız. Ortak kültürümüz var bunu geliştirebiliriz. Müziğimiz, mutafağımız bir. Irak’lı öğrenciler Türkiye’deki üniversitelere gelebilirler, Türkiye’dekiler de Basra’daki üniversitelere gelebilirler. Türkiye ile Irak arasında kırılan bazı camları yeniden tamir etmek istiyoruz, eğer bunu yapabilirsek iki ülke için dostluğu refahı birlikte getirebiliriz. Halkların ilişkileri önemli, komşularla ilişkileri sadece Irak değil, bütün komşularımızla huzur içinde yaşamak isteriz. Bir ülkenin başka bir ülkenin içişlerine müdahalesine sıcak bakmıyoruz, doğru da bulmuyoruz. Her ülkenin kaderini kendi halkı belirler. O nedenle karşılıklı saygı ilkesi ve eşitlik ilkesine dayalı ilişkiyi kurmak iki ülkenin çıkarınadır. Dış politika duygular üzerine inşa edilemez. Bizim mademki ortak geçmişimiz var, ozaman bizim ortak paydalarımızın alanı çok geniştir. Bu paydayı daha da büyütmemiz gerekiyor.”
Kılıçdaroğlu Irak’ta kendilerine gösterilen konukseverlikten ötürü de teşekkür etti.
Komisyonu Başkanı Şeyh Hamoudi de Türk hükümetiyle aralarında yanlış anlaşılmadan kaynaklı sorunlar olduğunu ileri sürerek, “Halkla sorunumuz yok. Biz bütün Türkiye halkına dönmek ve ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 22 Ağustos 2013 14:52

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica