Sapan: Erdoğan'ın çevreciliği de sahte

Sapan, “Otelinde tatil yaptığı kişi başta olmak üzere yandaşlarına Ege ve Akdeniz kıyılarını peşkeş çekip betonlaştıran Tayyip Erdoğan’ın çevreciliği de sahtedir” dedi.

Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, kıyılardaki kötü yapılaşmaya karşı mücadele edeceklerini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın samimi olmadığını söyledi. Sapan, “Otelinde tatil yaptığı kişi başta olmak üzere yandaşlarına Ege ve Akdeniz kıyılarını peşkeş çekip betonlaştıran Tayyip Erdoğan’ın çevreciliği de sahtedir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bayramda tatil yaptığı Bodrum’da, yatla mavi yolculuk yaparken kıyılara bakıp birden çevreci kesilmesine en hafif deyimle, “günaydın” demek gerektiğini belirten Sapan, “Bugüne kadar çevrecilerin, duyarlı vatandaşların kıyıların, ormanların betonlaşmasına, akarsuların HES’lerle, dağların taş ocakları ile yok edilmesine yönelik çığlıklarını ısrarla duymazdan görmezden geliyordu. İçimizden, ‘Bu bile iyidir. Keşke daha önce bayramda yat turu yapsaydı da gerçekleri görseydi’ demek geçiyor. Ama düne kadar dini bayramlarda tatil yapanlara, sahile inenlere ateş püskürdüğü için böylesi bir durum mümkün değildi” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın dün dini bayramda tatil yapanlara tepki gösterirken bugün tersini yapması gibi, kıyılara yönelik söylemlerinin tutarsız olduğunu ifade eden Sapan, şöyle devam etti; “Tesisinde tatil yaptığı, ‘N’aber Fettah’ diyecek kadar yakın olduğu Fettah Tamince’ye koruma altındaki sahilleri betonlaştırması için tahsis eden Erdoğan’ın eylemi ve söylemi birbirini tutmamaktadır. Bunun örneklerinden biri Antalya kent merkezindeki Lara sahili ve arkasındaki ormandır. 2000’li yılların başında, CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 70’i doğal olarak korunarak Kent Parkı olarak projelendirilen 3 bin 500 dönümlük alan, AKP’li Menderes Türel’in belediye başkanlığı sırasında her nedense hiçbir şey yapılmadan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iade edilmiştir. İlgili bakanlık da burasını Erdoğan’ın tatillerinin vazgeçilmez adresi olan otellerin sahibi görünen Fettah Tamince’ye otel, villa, eğlence merkezi yapması için vermiştir. AKP Hükümeti, aksine yargı kararlarına rağmen hala bu tahsisten vazgeçmemektedir. Anlaşıldığı kadarı ile Lara sahili ile arkasındaki ormanın betonlaştırılması için uygun zaman beklenmektedir.

Benzeri şekilde Antalya’nın Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında bulunan ve koruma altındaki Sazak Koyu’nun Fettah Tamince’ye verildiği iddiaları vardır. Bu konuda Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na verdiğimiz soru önergesine aradan aylar geçmesine rağmen yanıt verilmemektedir. Bu süre içinde Sazak Koyu’nda Fettah Tamince’nin adamları olduğu öne sürülen kişilerin nöbet tutmaya başladığına dair yerel gazetelerde haberler yayınlanmaktadır.

AKP döneminde, Kaş Kalkan’da tavuk kümesi ruhsatı ile kıyılarda lüks villalar yapanların bu cesareti kimden aldığı da ortadadır. Üstüne üstlük bunlara bir de TBMM tatile girmeden önce geçirilen torba yasa ile kıyıların betonlaşmasının önünün sonuna kadar açılması göz önüne alınırsa Tayyip Erdoğan’ın çevreciliğinin inandırıcılıktan yoksun, göstermelik olduğu daha iyi anlaşılır. Eğer çevreciği sahte değilse Lara Kent Parkı’nı yandaşından alıp tekrar Antalyalıya versin. Sazak Koyu’nu korusun. Denize sıfır kümes ruhsatlı villaları yıktırsın. Ege ve Akdeniz sahillerindeki betonlaşmaya dur desin. Bunların yapılması onun için samimiyet testidir.”

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 22 Ağustos 2013 14:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica