Nazlıaka, “Yargı kararları, potansiyel kadın katillerini cesaretlendiriyor”

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 17 Eylül 2012 tarihinde eşi tarafından öldürülen Zülfiye Öztürk’ün karar duruşmasına katıldı.

İlk duruşmadan bu yana davanın takipçisi olan Nazlıaka, karar duruşması öncesinde yaptığı açıklamasında kadın cinayetlerindeki caydırıcı olmayan yargı kararlarına dikkat çekerek, “Yargı kararları, potansiyel kadın katillerini cesaretlendiriyor” dedi.

Duruşması sonrası kadın örgütleriyle birlikte kararı protesto eden Nazlıaka, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “11 el ateş ederek eşini öldüren sanığa iyi hal ve tahrikten ceza indirimine gidiliyor. Tahrik gerekçesi olarak Zülfü’nün çalışmak istemesi, tek başına psikologa gitmesi, beyaz pantolon giymesi ve kırmızı telefon kullanması gösteriliyor. Sanık sadece Zülfü’yü öldürmedi; avukatları ve davayı izleyen kadınları eliyle silah işareti yaparak ölümle tehdit etti. Bu kişiye iyi hal indirimi veren mahkemenin kararı adalet duygumuzu yaralamıştır. Kadının cinayetlerini meşrulaştıran bu kararlar ve gerekçelerle mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim.”

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 21 Ağustos 2013 15:37

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica