Salıcı; “Ne Sisi ne Mursi, çözüm demokrasi…”

CHP İstanbul İl Örgütü tarafından Galatasaray Lisesi önünde, ‘Ne Sisi, Ne Mursi Acil Demokrasi’ adlı bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Mısır ‘da 3 Temmuz’dan bu yana tüm dünyanın gözü önünde bir trajedinin yaşandığını belirterek, “Ülkenin siyasi tarihinde ilk kez halkın iradesiyle seçilen bir cumhurbaşkanı, asker zoruyla görevden uzaklaştırıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun seçilmiş iktidarların silah zoruyla düşürülmesine karşıyız. Mısır’da çözüm; ne Sisi’dir ne de Mursi’dir. Çözüm; demokrasidir” dedi.

Mısır’da 3 Temmuz’dan bu yana tüm dünyanın gözü önünde bir trajedinin yaşandığını söyleyen Salıcı, Ülkenin siyasi tarihinde ilk kez halkın iradesiyle seçilen bir cumhurbaşkanı, asker zoruyla görevden uzaklaştırıldığını ifade etti. CHP’nin üyeleri olarak darbe yönetimlerinin ne denli acımasız ve kıyıcı olabileceklerinin tanığı olduklarını belirten Salıcı, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun seçilmiş iktidarların silah zoruyla düşürülmesine karşıyız. İçlerinde yaşlı çocuk, genç her kesimden insanların bulunduğu meydanların keskin nişancılarla kan gölünü çevrilmesini asla kabul etmiyoruz. Hangi inanıştan olursa olsun Mısırlı yurttaşlara ve onların kutsal mekanlarına yapılan saldırıları bir insanlık suçu olarak görüyoruz. Demokraside askerin yeri, kışladır. Bunun dışındaki hiçbir durumu, hiçbir oldubittiyi kabul etmemiz de mümkün değildir” dedi.

Mısır’daki darbeyi bir kez daha kınadıklarını söyleyen Salıcı, “Daha fazla kana, gözyaşına insan hakları ihlallerine yol açmadan Mısır ordusunu derhal kışlasına ve demokrasinin bir an önce tesis edilmesini talep ediyoruz. Gözaltına alınan başta TRT muhabiri Metin Turan olmak üzere tüm basın mensuplarının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Mısır’da çözüm; ne Sisi’dir ne de Mursi’dir. Çözüm; demokrasidir” dedi.

    Çarşamba, 21 Ağustos 2013 15:31

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica