Kılıçdaroğlu, Irak’ta üst düzey devlet protokolu ile karşılandı

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Irak’ta üst düzey devlet protokolu ile karşılandı ve Irak’ın konukseverliği için çok teşekkür ederek, bütün Irak halkına selamlarını, saygılarını sundu.

Kılıçdaroğlu: “Bütün komşularımızla barış içinde yaşamak isteriz, huzur içinde olmak isteriz. Biz Türkiye’nin sıcak yüzünü Irak’a göstermek istiyoruz, bunun için geldik” dedi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin davetlisi olarak Bağdat’a gelen Kılıçdaroğlu’nu, kendisini karşılayan Vilayetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Müftü ile baş başa görüştü. Kılıçdaroğlu ile Müftü daha sonra gazetecilere
açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu’nu Irak’ta görmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Müftü, ziyaretin sorunsuz geçmesi için her türlü önlemin alındığını söyledi.
Irak’ta olmaktan son derece mutlu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu da şunları söyledi:
“Irak, Türkiye için çok önemli bir ülke. Ortadoğu için çok önemli bir ülke. Güçlü, gelişmiş, müreffeh bir Irak, Ortadoğu’nun güvencesi demektir.Türkiye ile Irak arasında köklü, tarihi ilişkiler var. Dost ve kardeş Irak halkıyla kucaklaşmak, bizim görevimizdir. Bunu büyük bir zevkle, onurla yapıyoruz. Türkiye ile Irak arasında, ekonomik, siyasi, kültürel ilişkiler ne
kadar çok gelişirse biz o kadar çok mutlu oluruz. İki ülke de kazanmış olur. Irak’ın konukseverliği için çok teşekkür ediyorum ve bütün Irak halkına selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.”

Iraklı bir gazetecinin, “Acaba bu ziyaret Irak ile Türkiye arasındaki bu ilişkileri düzeltmek için mi oluşturuldu, yoksa başka sebepleri var mı” sorusu üzerine Müftü, Türkiye’den gelen her heyetin kendileri için önemli olduğunu söyledi. Müftü, Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu belirterek, “İlişkiler inşallah düzelecektir” ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu ise Türkiye ve Irak’ın öteden beri dost ve akraba iki ülke olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Geçmişten gelen ortak kültürümüz, değerlerimiz var. Biz bütün Ortadoğu’nun barış içinde yaşamasını, bütün Ortadoğu’da özgürlük ve barışın olmasını yürekten isteyen bir siyasal partiyiz. Partimizin kurucusu, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diye bir temennisini dile getirmiştir. Bütün komşularımızla barış içinde yaşamak isteriz, huzur içinde olmak isteriz. Bunun için ekonomik, kültürel  ilişkilerimiz gelişmeli. Biz Türkiye’nin sıcak yüzünü Irak’a göstermek istiyoruz,bunun için geldik”.

Kılıçdaroğlu, silahlı korumalar eşliğinde konvoy halinde  havalimanından ayrıldı. Kılıçdaroğlu konaklayacağı devlet
konukevine geçti. Kılıçdaroğlu’nun beraberindeki heyet ise “yeşil bölge” diye
adlandırılan güvenlikli alanındaki oteli’ne yerleşti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde de beraberindeki iş adamlarıyla  toplantı yaptı ve ziyaertinin ilk günü bazı temaslarla sona erdi.

    Çarşamba, 21 Ağustos 2013 12:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica