Bihlun Tamaylıgil'den Nabi Avcı'ya soru önergesi

Tamaylıgil’in soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na
Aşağıda yer alan sorularımın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Bihlun Tamaylığil
CHP İstanbul Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 8383 numarasından, velilerin cep telefonlarına, “ Anne- babanın izleme ve kontrol çabalarını arttırması, erkek çocuklarının uzun vadede daha fazla problemli davranış göstermelerine neden olurken, kız çocuklarının problemli davranışlarının azalmasını sağlamaktadır. Çocuğunuza vereceğiniz tepki, onun cinsiyetine göre farklı sonuçlara yol açabilir” mesajının gönderildiğine ilişkin haberler basında yer almaktadır. Cinsiyet ayrımını açıkça öngören ve toplumsal baskı altında bulunan kız çocuklarına daha fazla psikolojik şiddet öngören mesajın, yayınlanma gerekçelerinin ve amacının kamuoyuna ve velilere açıklanması gerekmektedir.

Bu doğrultuda;
1- Kız çocuklarının aileleri tarafından baskı altında yetiştirilmesini öngören mesaj, sizin bilginiz yada direktifiniz doğrultusun da mı velilere çekilmiştir?
2- Bakanlığınız yetkilileri tarafından uzman psikologlar ve rehber öğretmenler tarafından hazırlandığı iddia edilen mesajın içeriğinde , çocukları arasında cinsiyet ayrımcılığı yapmaları velilere açıkça öneriliyor. Siz Milli Eğitim Bakanı ve bir eğitimci olarak öğrenciler arasında cinsiyet ayrımı yapılmasını savunuyor musunuz?
3-  Söz konusu mesajın içeriğine katılmıyorsanız, mesajı hazırlayan bakanlık yetkilileri hakkında her hangi bir işlem yada soruşturma başlatacak mısınız?
4- Çağdaş eğitim sistemi ve bilimle alakası bulunmayan öneriler içeren mesajla, erkek egemen ve baskıcı zihniyeti velilere empoze ederek, eğitim sistemine katkıda bulunulacağına inanıyor musunuz?
5- Kız çocuklarının baskı altında tutularak, erkek çocukların ise rahat bırakılarak büyütülmesini öneren mesajın, eğitim sistemimiz ve ülke geleceği açısından meydana getirebileceği yıkımın boyutlarının farkında mısınız?
6- Eğitim sistemini her geçen gün daha da geriye götüren uygulamaların devamı olan söz konusu mesajın ardından, kız ve erkek çocuklarının tamamının ayrı ayrı okullarda okutulmasına ilişkin bir çalışma yapmayı da düşünüyor musunuz?
7- Bir iletişim Profesörü ve eğitimci olarak, söz konusu mesajı içinize sindirebiliyor musunuz? Sindiremiyorsanız, velilerden ve kız çocuklarından özür dilemeyi düşünüyor musunuz? “

    Salı, 20 Ağustos 2013 11:51

Bağlantılı Konular