Altay, Gezi Parkı protestolarında öğrenci ve öğretmenler ile ilgili başlatılan ‘Cadı Avı’ sürecini sordu

Sinop Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay, Gezi Parkı protestolarında öğrenci ve öğretmenler ile ilgili başlatılan ‘Cadı Avı’ süreci ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Grup Başkanvekili Altay, Milli Eğitim Bakanı Avcı’ya “Ülke genelinde kaç okulda kaç öğrenci ve öğretmenin bu gösterilerle ilgili ifadesi alınmış ve idari soruşturma açılmıştır?” diye sorduğu önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

“İstanbul Taksim’deki Gezi parkında başlayan ve ülke geneline yayılarak bir toplumsal muhalefete dönüşen demokratik eylemler ve gösteriler, hükümetçe baskı ve şiddetle bastırılma yoluna gidilmiştir. Bu eylemlere katılan öğrenci, öğretmen ve diğer kamu görevlileri için adeta bir cadı avı süreci başlatıldığı kamuoyuna yansımaktadır. Özellikle 6-7 Haziran tarihlerinde yaşanan eylemler için okulda bulunmayan eylemlere katılan ve katılmayan öğrenciler ve öğretmenler gizli tanıklarla suçlanarak cezalandırıldıkları duyumları alınmıştır.

Ülke genelinde kaç okulda kaç öğrenci ve öğretmenin bu gösterilerle ilgili ifadesi alınmış ve idari soruşturma açılmıştır? Açılan soruşturmaların iller itibariyle dağılımı nedir? Sonuçları neler olmuştur?
Polis kayıtlarından yararlanılarak eylemelere katıldığı belirlenen öğrencilerden “ sizi kim gönderdi” “ hangi öğretmeniniz yönlendirdi” “ eylemlere katılan arkadaşlarınız kimler” gibi sorular hangi okul yönetimleri tarafından hangi yetkiyle sorgulanmaktadır?
 Özel yetkili mahkemelerde uygulanan “gizli tanık” modelini eğitim sistemimize de uygulayarak kindar nesilden sonra ispiyoncu bir nesil yetiştirmek milli eğitimin temel yasaları ile çelişmemekte midir?
 Anayasa başta olmak üzere ilk ve orta öğretim müfredatlarında yer alan demokrasi eğitimi konu ve dersleri ile demokrasi kültürüne katkı sunacak genelge, yönerge ve yönetmelikleriniz, yaptığınız bu soruşturma ile çelişmemekte midir?
Soruşturma süreçlerinde görülen gizli tanık baskısını yapan kamu görevlileri ve eğitim yöneticileri hakkında bir işlem yapacak mısınız?”

    Salı, 20 Ağustos 2013 14:02

Bağlantılı Konular