"Türkiye 2020 olimpiyatlarını almazsa bunun sorumlusu Gezi Direnişi değil AKP’nin kendisidir"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Spor eski Bakanı Erdoğan Toprak, Egemen Bağış’ın Açıklamalarını ve AKP’nin olimpiyatlar konusunda yaptığı çalışmaları değerlendirdi:

“2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı düzenleyecek ülke, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerinin 7 Eylül’de Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapacakları oylamayla belli olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkemizde olimpiyatların yapılmasını istiyor ve savunuyoruz. Ancak bu konuda AKP’nin olimpiyatları alacak sağlıklı, tutarlı ve kurumsal bir politika geliştirdiğine inanmıyoruz. Bu konuda daha önce açıklamalarda bulunduk ancak AKP hükümeti bu uyarılarımızı dikkate almadı. Üstelik bu uyarıları yaparken Gezi Direnişi daha başlamamıştı. Şimdi Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış “olimpiyatları almazsak sorumlusu gezi parkı eylemcileridir” diyor. Bu açıklamadan anlaşılmaktadır ki Egemen Bağış Türkiye’nin olimpiyatları alamayacağını öğrenmiş şimdi suçu başkalarına yükleme telaşına düşmüştür. Türkiye 2020 olimpiyatlarını almazsa bunun tek sorumlusu Gezi Direnişi değil AKP’nin kendisidir. Çünkü AKP olimpiyatların Türkiye’de yapılması için gerekli çalışmayı yapmamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti bir organizasyon şirketi değildir. Amaç sadece belli spor organizasyonlarını yapmak değil, sporun farklı branşlarında ülkemize başarılar kazandırmaktır. AKP döneminde sporumuz tarihin en büyük çöküşlerinden birini yaşamaktadır. AKP’nin bir spor master planı bulunmamaktadır. 2002 yılında dünya üçüncüsü olan milli takımımız şimdi ön elemeleri dahi geçememektedir. Çünkü AKP spora siyaseti bulaştırdı. Federasyonların özerkliğini bitirdi. Her tarafa niteliksiz kadrolarını ve yandaşlarını yerleştirdi. Bu sürecin sonunda Türkiye tarihinde görülmemiş doping faciaları ortaya çıkmakta ve ülkemiz dünyada giderek prestij kaybetmektedir.

Olimpiyat ulusal bir meseledir. Ama AKP bunu kendi partisinin imajı için kullanmaktadır. Bu sağlıklı bir tavır değildir. bu zihniyette olimpiyatların alınması çok güçtür. Buradaki temel yaklaşım ve çözüm ülkemizde sporu ayağa kaldıracak bir master planın her alanda yaşama geçirilmesidir. Sadece halkla ilişkiler faaliyetleriyle olimpiyatlar alınmaz. Olimpiyatlar kurumsal bir politikayla alınabilir.”

    Salı, 20 Ağustos 2013 11:46

Bağlantılı Konular