Sezgin Tanrıkulu, Başbakana Ali İsmail Korkmaz cinayetinin failleri arasında polis olup olmadığını sordu

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacı ile Eskişehir’de yapılan yürüyüş sonrası saldırıya uğrayan Ali İsmail Korkmaz öldürülmüştü. Ali İsmail Korkmaz’a saldıran kişilerin polis ve eli sopalı çeteler olduğu görgü tanıkları tarafından doğrulanmıştı. Ali İsmail Korkmaz cinayeti kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan kişiler arasında polisinde olduğu açıklanmıştır.

Bu bağlamda;
1-  Ali İsmail Korkmaz cinayeti kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan kişi sayısı nedir? Bu kişiler arasında polis var mıdır?
2-  Ali İsmail Korkmaz cinayetinde gözaltına alınan sivillere polisin eylemcilere saldırı emri verdiği iddiaları doğru mudur? Polis sivillere hangi yetki ile diğer vatandaşlara saldırmalarını emrediyor?
3- Ali İsmail Korkmaz cinayeti sonrası bir televizyon kanalına telefon ile bağlanan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna “Bir takım gruplar işi provake etmeye çalıştılar hatta aldığımız duyumlara göre kendi arkadaşlarına zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışan gruplar oldu.” Açıklamasını yapmıştır, duyumlar ile hareket eden Eskişehir Valisi görevden alınacak mı?
4- Gezi Parkı eylemleri sonucu faili meçhul cinayetlerde hayatlarını kaybeden diğer vatandaşlarımızın katil veya katillerini bulmak için açılan soruşturmaların akıbeti nedir?
5- O akşam Eskişehir’de kaç sivil polis görevlendirilmiştir? Bu polisler hangi bölgelerde, saat kaça kadar bulunmuşlardır?
6-  Pek çok cinayette failleri çok kısa sürede bulma kabiliyetine sahip olmasıyla övünülen Emniyet Müdürlüğü, neden Ali İsmail Korkmaz’ın ve diğer vatandaşlarımızın katil veya katillerini henüz bulmamıştır? Failler korunmakta mıdır?”

    Pazartesi, 19 Ağustos 2013 12:17

Bağlantılı Konular