Emrehan Halıcı: "AKP kendi üyesini, CHP tüm vatandaşları düşünüyor."

Seçim Güvenirliliği ile ilgili olarak AKP Genel Başkan Yardımcısının yaptığı açıklamanın seçimlere yönelik varolan kuşkuların artmasına neden olduğunu belirten Halıcı, sordu:”AKP yöneticisi, problemin var olduğunu ancak kendi üyeleri açısından çözdüklerini ifade etmektedir. Peki, AKP üyesi olmayan vatandaşlarımızın durumu ne olacaktır?”

Emrehan Halıcı’nın açıklaması şöyle:

“Seçim Güvenilirliği ile ilgili olarak 15 Ağustos 2013 günü; CHP Genel Merkezi’nde yaptığımız basın toplantısına AKP Genel Başkan Yardımcısı cevap vermeye çalışarak “CHP’nin 20 bin üyesi silindiyse, AKP’nin de 149 bin üyesi silindi” demiş.

Seçimlerde oy kullanma hakkı bulunan vatandaşların seçmen listelerinden silinmesi ciddi bir problemdir. CHP olarak bu problemi ifade ettiğimizde bunu önemli görmeyip, aynı problemin AKP’de daha da büyük olduğunu  söylemek; problemin varlığını kabul etmek anlamına gelmektedir.
İktidarların görevi oy kullanma hakkına sahip her vatandaşın bu hakkını kullanmasını temin etmek, bunu engelleyen problemler var ise; çözüme kavuşturmaktır.
AKP yöneticisi, problemin var olduğunu ancak kendi üyeleri açısından çözdüklerini ifade etmektedir. Peki, AKP üyesi olmayan vatandaşlarımızın durumu ne olacaktır?

Biz CHP olarak, kendi üyelerimiz için tespit ettiğimiz bu durumu tüm vatandaşlarımızın da kontrol edebilmesi için çözümler üretiyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Hangi partiye yakın olursa olsun bütün vatandaşlarımızın kendilerinin ve komşularının seçmen bilgilerini kontrol etmeleri için geliştirdiğimiz CHP e-Seçmen uygulaması “güvenilir bir seçim” amacına yöneliktir.

Seçimler demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Seçimlere ve sonuçlarına vatandaşların güven duyması esastır. CHP olarak, seçimin her aşamasında olabilecek aksaklıklara ve usulsüzlüklere meydan verilmemesini temin etmek üzere çalışmalar yaparken ve bu çalışmalara bütün vatandaşlarımızı da ortak etmeye çalışırken, AKP yöneticisinin bu açıklaması, seçimlere yönelik var olan kuşkuların daha da artmasına neden olmuştur.

Gayriciddi açıklamasında bizlere bilgi vermeye talip olan bu yöneticiye aşağıdaki soruların yöneltilmesinde yarar vardır:
1- 149 bin AKP üyesinin hangi gerekçelerle seçmen kütüğünden düşürüldüğünün tasnifi yapılmış mıdır?
2- Bu tasnif yapıldı ise ölüm, askerlik, mahkûmiyet ve ikamet adresindeki değişiklikler dışında seçmen kaydından düşürülen üye sayısı ve nedenleri saptanmış mıdır? Örneğin hiç haberi dahi olmadığı halde mahalle sınırlarının değişikliği veya numarataj çalışmaları sonucunda seçmen kütüğünden düşürülenlerin sayısı belirlenmiş midir?
3- Bahsi geçen 149 bin üyenin seçmen kaydının yapıldığı, hangi bilgiye dayanarak iddia edilmektedir? Diğer partilerle paylaşılmayan güncel bilgiler İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından AKP ile paylaşılmakta mıdır?
4- Seçmen kütüğünden düşürülen (teknik ifadesiyle “havuz” a alınan) vatandaşların –diğer partilerle paylaşılmayan- sayısı hakkında AKP’nin bir bilgisi var mıdır?
5- AKP üyeleri için çözüldüğü iddia edilen bu problemin tüm vatandaşlar için de çözülmesi için gösterdiğimiz çabalar AKP’yi neden rahatsız etmektedir?
Siyasi mülahazalarla yapılan art niyetli değerlendirmeler ne olursa olsun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, güvenilir ve şeffaf bir seçim için “eksiksiz ve hatasız bir seçmen listesi oluşturulması” yolundaki çalışmaları hız kesmeden devam edecektir.”

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 17 Ağustos 2013 13:22

Bağlantılı Konular