Gökhan Günaydın: “İncinsende incitme” sözü, felsefi ve politik tutumumuzun temelini oluşmaktadır.”

Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın yazılı bir açıklama yaparak 50.Hacı Bektaş-ı Veli anma törenlerinde yaşanan üzüntü verici olayın yankılarını değerlendirdi. Günaydın’ın açıklaması şöyle:

“16 Ağustos 2013 günü düzenlenen 50. Hacı Bektaş-ı Veli anma törenlerinde yaşanan üzüntü verici olayın yankılarının devam etmekte olduğu görülmektedir.

Öncelikle altını çizmek isteriz ki, demokratik protesto boyutunu aşan ve Başbakan Yardımcısına yönelik fiili saldırı girişimine dönüşen olayı kınıyoruz. “ İncinsende incitme” sözü, felsefi ve politik tutumumuzun temelini oluşmaktadır.

Bu çerçevede, nitekim orantısız güç kullanma boyutuna ulaşan gözaltına alma sırasında yaşanan kargaşada zanlının ve emniyet görevlilerinin bulunduğu sıkışık ve dar mekâna gidilerek olay sakinleştirilmeye çalışılmıştır.

Ters kelepçe ile yapılacak bir gözaltı faaliyetinin toplulukta oluşturacağı reaksiyon hesaba katılarak, emniyet görevlileri ile görüşülüp onlarla da mutabakata varılmak suretiyle, zanlının kelepçesiz bir biçimde ve eşliğimizde karakola ve hastaneye intikali sağlanmıştır.

Boyutları yukarıda anlatıldığı gibi şekillenen olayın, CHP yetkililerinin zanlıyı koruması olarak anlatılmaya kalkışılması, ülkemize egemen kaba siyaset anlayışının bir tezahürüdür. Çok sayıda basın mensubu tarafından görüntülenen ve amacı açık sorumlu girişimlerimizin çarpıtılmaya çalışmasını kabul edilemez buluyoruz.

Kaldı ki, AKP’nin toplumu kutuplaştırıcı ve gerilimden beslenen politikalarının ülkenin tamamında ve hatta dış ilişkilerimizde yarattığı yüksek tansiyonun, olayların gelişiminde oynadığı baş rol unutulmamalıdır.

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın Hacı Bektaş’ta ve olayın hemen arkasından yaptığı olumlu açıklamalara karşın, Hacı Bektaş’tan ayrılmasından sonra partimize yönelik beyanlarını: aldığı herhangibir talimatla ile bağlantılı değil ise bilgi eksikliğine yormak istiyor ve kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

    Cumartesi, 17 Ağustos 2013 09:40

Bağlantılı Konular