Kemal Kılıçdaroğlu: "Hükümdar ancak adaletiyle başarılı olur"

Kılıçdaroğlu törende, “Oturduğun yeri pak, kazandığın lokmayı hak eyle” diyen Hacı Bektaşi Veli’nin sözleriyle uyardı.

“Hacı Bektaş’ı Veli’nin, Mevlana’nın mesajını bütün dünyaya haykırmalıyız, bütün komşularımıza söylemeliyiz. Barışı, huzuru istiyoruz. Yine bu toprakların çocuğu Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi yurtta da, dünyada da barış istiyoruz biz”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu çok sayıda  CHP yöneticisi, milletvekili ve belediye başkanı ile birlikte katıldığı Hacı Bektaş-i Veli’yi anma töreninde bir konuşma yaparak şunları söyledi;

Sayın Başbakan Yardımcısı, Sayın Valim, değerli milletvekilleri, sevgili dostlar, Hacı Bektaş’ın mekanındayız. Belediye Başkanımız Hacı Bektaş’ın bir sözünü Belediye Başkanlığına asmış. “İncinsen de incitme” diyor. Kimseyi incitmeyelim. Sevgiyi, hoşgörüyü bu coğrafyaya getirenler, bu topraklara getirenler Yunus Emre’lerdir, Mevlana’lardır, Hacı Bektaş-i Velilerdir. O topraklar bu topraklardır. Burada sevgi vardır, burada hoşgörü vardır, burada insan sevgisi insanların yüreklerindedir. O nedenle Hacı Bektaş’ın bir sözünü hiç unutmayalım. İncinsek de kimseyi incitmeyelim. Sizden isteğim budur.

Hacı Beştaş-i Veli Anadolu’nun hamurudur,  Anadolu’nun mayasıdır, Anadolu’nun özüdür, Anadolu’nun sesidir. Her şeyden önce Hacı Bektaş-i Veli Anadolu’nun nefesidir. Böyle bilelim, böyle tanıyalım, böyle kucaklayalım. Bu topraklara bereketi getiren, sevgiyi getiren Hacı Beştaş-i Veli’dir. O yüce Horasan elidir. Bunu bilelim ve böyle kabul edelim.

Değerli arkadaşlarım, sizde çok iyi bilirsiniz. İnsanlığa hediye edilmiş hiçbir ruh sıradan zamanların ruhu değildir, ürünü değildir. Tarih sancılanmadan Hacı Beştaşlar doğmaz. Dünyanın 13.yüzyılına döndüğümüz zaman büyük kaosların yaşandığını görüyoruz, büyük acıların yaşandığını görüyoruz. Moğol istilasını görüyoruz, haçlı seferlerini görüyoruz. Onlar Horasan’dan geldiler. Mevlanalar geldi, Hacı Beştaş-i Veliler geldi, Şemsi Tebrizlilerden gördüler, öğrendiler, geldiler bu topraklara. Anadolu erenleri geldiler. Bu topraklara yerleştiler. Sevgiyi, hoşgörüyü, dostluğu, beraberliği, kardeşliği, güzel nefesleri, değişleri bu topraklarda bıraktılar. Bugün konuştuğumuz dili onlara borçluyuz. İnancımızı verdiler, kültürü öğrettiler. Beraber yaşamayı öğrettiler. O nedenle biz Hacı Beştaş’ın mekanındayız. Onun mekanı yüce bir mekandır, ulu bir mekandır. O mekanda bütün gönül erlerine yer vardır. O mekanda asla ve asla kin yoktur. Sevgi vardır, hoşgörü vardır. Bunu bilmeliyiz, bunu yüceltmeliyiz. Her sevgiye, her hoşgörü yüreğimize Hacı Beştaş-i Veli tarafından kondu. Bunu bilelim ve bunu kabul edelim.

Değerli dostlarım, bir şeyi daha iyi bilmeniz gerekiyor. Onun kitapları benim gençliğimde okuduğum ilk kitaplardandı. Makalat’ını az önce Sayın Bakan bana da verdi. İyi bir baskı yapılmış. Onun sözleri çağı aşan sözlerdir. Birkaç tanesini size okumak isterim. Şöyle der Hacı Beştaş-i Veli “Düşmanınızın bile insan olduğunu unutmayınız” der. “Hükümdar ancak adaletiyle başarılı olur”. Adaletli olmayan hükümdarın başarılı olmadığını Hacı Beştaş-i Veli yıllar önce söylemiştir. “Oturduğun yeri pak, kazandığın lokmayı hak eyle” demiştir. Hak edeceksin oturduğun yeri ve lokmayı da hak edeceksin der.

Hacı Beştaş-i Veli dostluğu, sevgiyi, hoşgörüyü sadece bu topraklar için mi söyledi? Onun sözleri evrenseldir. İster Amerika’ya gidin, ister Çin’e, ister Almanya’ya gidin, ister Japonya’ya, ister Afrika’ya gidin, ister Antarktika’ya sevgi, hoşgörü ve barış dili artık evrenseldir. O 13.yüzyılda bunları söyledi. 21.yüzyılda da bunlar geçerlidir. Çünkü onun her sözü çağı aşan sözlerdir. Biz 13.yüzyılda söylenenleri bugün kabul ediyoruz. Yüreklerimize, gönüllerimize yazdık o sözleri. O nedenle biz sevgiyi ve hoşgörüyü asla unutmamalıyız. Yakın coğrafyamıza bakın. Eğer Hacı Beştaşların, Mevlanaların, Yunus Emrelerin sözleri eğer bu topraklarda ve komşularımızda, hatta İslam dünyasında kabul görseydi bugün Suriye’de insanlar birbirini öldürür müydü? Ramazan ayında İslam dünyasının kutsal ayında insanlar Allahü Ekber diye bir başka Müslüman’ı öldürüyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Daha birkaç gün önce Mısır’da çok sayıda Müslüman öldürüldü, katledildi Mısır’da. Irak’ta 5 milyon çocuk babasız kaldı, yetim kaldı. O zaman bu coğrafyanın mesajını, Hacı Beştaş’ın mesajını, Mevlana’nın mesajını bütün dünyaya haykırmalıyız, bütün komşularımıza söylemeliyiz. Barışı evet istiyoruz, huzuru evet istiyoruz. Şunu bilmeliyiz; yine bu toprakların çocuğu Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği yurtta da barış istiyoruz dünyada da barış istiyoruz biz.

O aynı zamanda büyük bir mutasavvıftır, bir düşünürdür. Eserleriyle, çağı aşan söylemleriyle hepimizin gönlünde taht kurdu. Bugün onu anmak için hep beraber bir aradayız, onun makamındayız. Onun makamı ulu bir makamdır. Onun sözleri bizim yüreklerimizdedir.

Hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Sağ olun var olun diyorum.”

    Cuma, 16 Ağustos 2013 10:01

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica