Yakup Akkaya:“Türkiye’de adı konmamış bir sıkıyönetim rejimi yaşanıyor”

Kastamonu’da çeşitli ziyaretlerde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Kastamonu İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Emekçilerin bayram döneminde de, iş cinayetlerine kurban gittiklerini, hükümetin bütün uyarılara kulaklarını kapatarak önlem almadığına dikkat çeken Akkaya,İş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenlerin terör sebebiyle yaşamını yitirenlerden çok daha fazla olduğunu ve durumun seyirci kalınamayacak kadar acı bir hal aldığını belirtti.

Hükümetin toplumsal barışın sağlanmasında üzerine düşen görevi yapamadığından söz eden Akkaya: “Siyasi iktidara buradan tekrar sesleniyorum; hak ve özgürlük taleplerini salt komplocu mantığa dayanarak görmezden gelip, kişisel hırslar uğruna ülkeyi yangın yerine çevirmek, diktatör yakıştırmasının ne kadar gerçek olduğunu bir kez daha göstermiştir. Başka bir ülkede bu yaşananlar karşısında hükümet bir dakika bile durmaz istifa ederdi. Türkiye’de ise spor bile siyasi iktidarın tahakküm alanına dönmüştür. Sporcular, taraftarlar, içtimaya tabi tutulmuş, askeri vesayet sisteminden dem vuranlar artık kaç çocuk yapılacağına, nasıl seyahat edileceğine, maçlara nasıl gelineceğine, maçlarda nasıl giyinileceğine, ne söyleneceğine karar vermeye başlamışlardır.” dedi

Hükümetin uyguladığı dış politika paradigmasının iflas ettiğini anlatan Akkaya: “Dış politikayı ‘muhteris hırslarına’ kurban etmişlerdir. Sınırlarımız kevgire dönmüş, El-Kaide militanlarının cirit attığı bir çiftlik haline gelmiştir.

AKP’nin yanlış dış politikalarının sonuçlarından birisi de artık Türk vatandaşlarının da hedef haline gelmesidir. Somali de polislerimiz şehit edilmiş, Lübnan’da THY pilotları kaçırılmıştır. Dün yine bir vatandaşımız Suriye’den gelen faili belli bir mermi ile hayatını kaybetmiştir. AKP’nin sürekli bahsettiği ‘Büyük Türkiye’ projesi iflas etmiş, Türkiye artık bütün komşularıyla sorunlu hale gelmiştir.” diye konuştu.

Konuşmasının son kısmında, Türkiye’de adı konmamış bir sıkıyönetim rejimi yaşandığından bahseden Akkaya: “Artık herkes biz, onlar, bunlar şeklinde ayrıştırılmaya çalışılmaktadır. Temel hak ve özgürlükler göstermelik gerekçelerle ortadan kaldırılmaktadır. Bu ülkenin Genel Kurmay Başkanı’nı görevi nedeniyle terör örgütü ele başı olarak ömür boyu hapis cezası alması, milletvekillerinin, gazetecilerin hapiste olmaları bu ülkede demokrasinin ortadan kalktığını açık seçik ortaya koymaktadır.” dedi.

Yol-İş 1-2 No’lu Şubeler, Şeker-İş Sendikası, Sunta Fabrikası İşçi Temsilciliği, Engelliler Derneği pek çok kurumun dâhil edildiği ziyaret programında CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP Kastamonu İl Başkanı Salih Karasalihoğlu, il yöneticileri, ilçe başkanları ve yöneticileri de hazır bulundular.

    Salı, 13 Ağustos 2013 16:12

Bağlantılı Konular