Tanrıkulu İstanbul Belediyesi tarafından alınan otobüslerdeki devamlı kayıt sisteminin nasıl kullanılacağını sordu

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT’ye 1705 tane yeni otobüs alımı yapıldığını ve bu otobüsler içinde devamlı bir kayıt sisteminin bulunduğunu açıkladı. Buna göre otobüslerde her türlü hareket ve konuşma kayıt altına alınacak ve “gerektiği zaman” söz konusu kayıtlar emniyet birimlerine iletilecek.

Bu bağlamda;
1- Söz konusu uygulamayla yurttaşların otobüs yolculuğu sırasında yapacağı özel görüşmeler de kayıt altına alınacağına göre, bu, yurttaşların tüm mahrem görüşmelerinin de izlenmesi anlamına geliyor. Bunun hukuki bir dayanağı var mıdır?
2- Otobüslerde yapılacak kayıtlar, yasa dışı dinleme uygulamasının yeni bir versiyonu mu?
3- Şu ana kadar benzer uygulamalar hangi toplu taşıma araçlarında uygulanmıştır?
4- Daha evvel uçak seyahati yapan kişilerin tüm seyahat bilgilerinin yapılan bir protokol icabı istihbarat birimleriyle paylaşılacağı basına yansımıştı. Şimdi de toplu taşıma araçlarında benzer bir uygulamaya gidildiği görülmektedir. Karada, havada, sokakta ve tüm kamusal alanlarda yurttaşları takip altına alma ihtiyacı nasıl bir güvenlik ihtiyacının ürünüdür?
5- Demokrasilerde yurttaşların özel alanları koruma altına alınırken, hükümetiniz, yurttaşlara hiçbir özel/mahrem alan bırakmama gayretini nasıl izah ediyorsunuz?”

    Pazar, 11 Ağustos 2013 14:05

Bağlantılı Konular