Kılıçdaroğlu 56 yerel basın temsilcisiyle iftarda buluştu

CHP Lideri Kılıçdaroğlu; “Silivri’de karara bağlanan dava, “adaletin katledildiği  davadır” dedi ve “O teröristi Genelkurmay Başkanı kim yaptı?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “Biz Silivri yargılamalarını meşru bir zemin olarak görmüyoruz. Oradaki yargıçları yargıç, savcıları savcı, verilen kararları da bir mahkeme kararı olarak görmüyoruz. Gayrimeşrudur o kararlar. Çünkü olağan mahkemede yargılama olmamıştır, olağan yargıçlar yargılamamıştır. Talimatlarla belli yerlerde hazırlanan iddianameler orada seslendirilmiştir”

-”Deniz Feneri davası, kul hakkı yiyenlerin aklandığı bir davadır. Kurban paralarınıı, fitre paralarını, zekat paralarını yiyenlerin aklandığı bir davadır. Deniz feneri davası, kul hakkı yiyenlerin başbakan tarafından sırtının sıvazlandığı davadır. O davanın sağlıklı sonuçlanması mümkün değil. Bırakın onların yargılanmasını, onlarla ilgili iddianame hazırlayan savcılar görevden alındı”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,  Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği (YBTB) üyeleriyle Ankara Atlıspor Kulübü’nde iftarda bir araya geldi.

Çok sayıda yerel ve bölgesel televizyon temsilcisinin katıldığı iftarda, soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasında verilen kararları nasıl karşıladığının sorulması üzerine, davayı “adaletin katledildiği bir dava” olarak niteledi.

“Silivri’deki yargı da olağanüstü bir dönemin mahkemesidir” diyen  Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Ergenekon davası için “Ben bu davanın savcısıyım” dediğini hatırlattı.

CHP olarak darbelere her zaman karşı olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, demokrasilerde halkın iradesine ipotek konulmaması gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu görüşlerini açıklarken,  “Siz kalkıyorsunuz bir ülkenin genelkurmay başkanını terör örgütünün üyesi diye müebbete mahkum ediyorsunuz. Elinde silah, silahlı kuvvetlerin başında. Devletin bütün sırlarına vakıf, hatta başbakanların bile bilmediği sırlara vakıf bu insanlar. Terör örgütünün üyesi diye alıyorsunuz, müebbete mahkum ediyorsunuz. Eğer o kişi teröristse o teröristi genelkurmay başkanı kim yaptı? Bunun hesabını sormayacak mıyız?
Altında kimin imzası var? Hükümetin. O zaman siz terör örgütüne yardım ve yataklıktan yargılamanız gerekir.

Öte yandan, Savunma hakkını kısıtlayan bir mahkeme olabilir mi? 12 Eylül döneminde karşılaşmadığımız bir uygulama, sanık yakınlarına duruşmayı izleme yasağı getiriliyor. Yasağı kim açıklıyor, İstanbul valisi. Siz hiç Türkiye cumhuriyeti tarihinde mahkeme kararını açıklayan bir vali duydunuz mu? Savcılık açıklar. İstanbul valisi açıklıyor. Vali kimi temsil ediyor? Başbakanı temsil ediyor. Başbakan kimdi? Davanın başsavcısı. Bakın taşlar nasıl yerine oturuyor” dedi.

Soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu; Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmaya ilişkin bir soruyu  ”Deniz Feneri davası, kul hakkı yiyenlerin aklandığı bir davadır. Kurban paralarınıı, fitre paralarını, zekat paralarını yiyenlerin aklandığı bir davadır. Deniz feneri davası, kul hakkı yiyenlerin başbakan tarafından sırtının sıvazlandığı davadır. O davanın sağlıklı sonuçlanması mümkün değil. Bırakın onların yargılanmasını, onlarla ilgili iddianame hazırlayan savcılar görevden alındı” diye yanıtladı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir başka soru üzerine de, “Belediye başkanımızı veya adayımızı kötüleyen arkadaşımızı aday yapmayacağız” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yerel basın temsilcilerine verdiği iftara Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin’de katıldı.

    Çarşamba, 07 Ağustos 2013 12:30

Bağlantılı Konular