Haluk Koç Silivri’de açıklanan kararları “Beklenen bir durum” diye değerlendirdi

“Bir hukuk yargılamasından, hukuk temelli bir yargılamadan ziyade,  bir siyasi yargılamaya dönüşen dava sürecine hepimiz tanık olduk”

“Daha sonrası için kötü emsal teşkil edecek ve sürekli olarak bir devri sabık peşinde koşmaya sebep olabilecek kararlar bunlar. Bunların tamiri oldukça güçtür ve bunun üzerine de sağlıklı bir demokrasiyi inşa etmek mümkün değildir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç Habertürk’ün canlı yayınına telefonla bağlandı ve soruları şöyle yanıtladı;

Sunucu: CHP Sözcüsü Sayın Haluk Koç telefon hattımızda. Sayın Koç merhabalar. Haluk Koç, ilk değerlendirmenizi alabilir miyiz acaba şuana kadar açıklanan kararlar sonrasında?
Haluk Koç: Beklenen bir durum. Zaten bir hukuk yargılamasından, hukuk temelli bir yargılamadan ziyade bir siyasi yargılamaya dönüşen bir dava sürecine hepimiz tanık olduk biliyorsunuz olayın başından beri. Bütün işaretlerde bu yönde idi. Yani bunu da ben yadırgamıyorum verilen cezaları. Ama bunlar adil yargılama boyutu, bağımsız yargı boyutunda tüm aşamaları, tüm kademeleri değerlendirdiğiniz zaman vicdanlarda karşılık bulabilecek mi bu çok önemli. Böyle bir karşılık bulacağını ben zannetmiyorum. Diğerleri de açıklasın. Herhalde gittikçe ağırlaşıyor biliyorsunuz müebbete kadar gidecek o şekilde gözüküyor. Yani bütün bunların karşılığı olmayan, inandırıcılığı olmayan, gizli tanık müessesesinin bir hukuk kavramı içerisinde değerlendirilmesi çok zor bir mantığın kamu vicdanını rahatsız edercesine bu davaların içine sokulması, çok garip ilişkiler kurulması, kurdurulması. Böyle bir siyasi intikam kokusu veren bir dava süreci. Ben üzüntülüyüm. Ben ceza alan kişiler için üzüntülü değilim yanlış anlamayın. Ben Türkiye için üzüntülüyüm. Yani Türkiye’deki hukuk sistemi için üzüntülüyüm. Türkiye’deki bundan sonra oluşturmaya çalışacağımız tüm kurum ve kurallarıyla sağlıklı işlemesine hepimizin özen göstereceği bir demokrasi için üzüntülüyüm. Çünkü bunların üzerine sağlıklı bir demokraside inşa etmek mümkün olmayacak bundan sonra. Çünkü bunlar sürekli devri sabık arayışı içinde olacak bir sayfa açılıyor Türkiye’de. Maalesef adalette kin ve intikama alet edilen bir kurum haline dönüştürüldü. Ondan sonraki sayfada da sayfanın arkasında yer alanlar başka hesaplar peşinde koşacaklar. Bu açıdan üzüntülüyüm.

Sunucu: Sayın Koç, şuanda sizinle konuşurken ekrana da son açıklanan kararlarda son dakika bilgisi olarak düşüyor. Eski YÖK Başkanı Prof.Dr.Kemal Gürüz hakkında 12 yıl 11 ay hapis cezası verildi. Ümit Sayın hakkında 4 yıl hapis cezası verildi. Sizin değerlendirmeniz ne?
Haluk Koç: Adalet kavramının içi boşaltıldıktan sonra siyasi hevesler çerçevesinde adalet kurgulandıktan sonra bundan sonrası kamu vicdanında karşılık bulmasıdır. Ve bir şey söylemiştim bunu yinelemek istiyorum. Benim de siyasetçi olarak amacım gerçek bir demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla ama gerçek bir demokrasiyi bu ülkede yerleştirmek. Her türlü vesayetin dışında hem askeri vesayet, hem sivil vesayet bütün güç odaklarının dışında gerçekten evrensel standartlarda demokratik normlara uygun kurum ve kurallar. Bütün bunlardan en önemlisi yargı çok ağır bir şekilde iğfal ediliyor.

Sunucu: Burada özellikle bu süreçte usulle hatalar yönünde hep eleştiriler oldu. Bu kararın ardından nasıl bir yol izlenecek sizce? Geri iade sözkonusu olur mu?
Haluk Koç: Usul esas şeylerine girmiyorum ben genel kavramlar üzerine tespit yapıyorum. Daha sonrası için kötü emsal teşkil edecek ve sürekli olarak bir devri sabık peşinde koşmaya sebep olabilecek kararlar. Ben Türk milletini oluşturan yurttaşlardan bir tanesiyim. Siyasi kimliğimin dışında bir yurttaşım, sorumlu bir yurttaşım. Vicdanen ben tatmin olmuş değilim. Yaşanan bütün süreçler 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili Mahkeme, bu heyetin başından itibaren tutumu. Bütün bunlar beni bir yurttaş olarak vicdanımı tatmin etmiş değil. Adalete saygısı olmayan yurttaşlar sınıfına beni itmiş oluyor. Bu çok acı bir durum. Bunların tamiri çok zordur. Bunların tamiri oldukça güçtür ve bunun üzerine de sağlıklı bir demokrasiyi inşa etmek mümkün değildir. Onu ifade etmek istiyorum.

Sunucu: Sayın Haluk Koç çok teşekkürler yayınımıza katıldığınız için.”

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 05 Ağustos 2013 11:43

Bağlantılı Konular