Mersin Milletvekilleri Öztürk, Atıcı ve Seçer’den nükleer karşıtı protesto

Mersin Milletvekilleri Ali Rıza Öztürk, Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer’in de aralarında bulunduğu nükleer karşıtı bir grup, Mersin’e yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’ni protesto etti.

Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli belediye binası önünde toplanan Milletvekilleri ve Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyesi grup, taşıdıkları pankartlarla Mersin-Antalya karayolundan yapımı süren nükleer santral yoluna kadar sloganlar atarak yürüdü.

Mersin NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Arslan, burada yaptığı konuşmada, santrallerin nükleer silah hammaddesi üretmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

Nükleer santralin enerjide Rusya’ya bağımlılığı arttıracağını ileri süren Arslan şunları kaydetti: “Nagazaki, Hiroşima ve Çernobil’de ve en son Fukuşima’da yüzbinlerce insanı öldüren, yüzbinlerce kilometrekarelik toprağı kirleten, doğayı yok eden ölüm makineleri olan nükleer santraller, şimdi de ülkemizde insanlara ve doğaya zarar vermek için kurulmak isteniyor. Bunun için hükümeti, ülkemizde planlanan tüm nükleer santral projelerinden vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Açıklamanın ardından Mersin-Antalya karayolunu bir süre trafiğe kapatan grup, daha sonra dağıldı.

    Pazartesi, 05 Ağustos 2013 15:46

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica