Erdoğan Toprak üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültelerindeki boş kontenjanlara dikkat çekti

“Birçok fakülteyi tek öğrencinin tercih etmesi ciddi bir sorundur” diyen Toprak konuyu TBMM’nin gündemine taşıdı ve sorularının MEB Nabi Avcı tarafından yanıtlanmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın soru önergesi şöyle:

“ÖSYM’nin yayınlamış olduğu istatiklerin dikkatle incelenmesi durumunda, 4-5 yıl öncesinden tehlike sinyalleri veren Fen Edebiyat Fakültelerindeki sorunlar gün yüzüne çıkmış ve temel bilimler bölümleri olan Fizik, Kimya, Biyoloji, İstatistik gibi programların kontenjanları boş kalmıştır. Birçok fakülteye tek öğrencinin tercih etmesi ciddi bir sorundur.

Bu sebeple,

1- Kontenjanların boş kalmaması için YÖK bu anlamda pek çok üniversitenin kontenjanlarının merkezi olarak tercihe kapatmıştı.  Yeterli olmayan bu çözüm yoluna karşılık, bakanlık olarak alternatif çalışmalarınız olacak mıdır?
2- 109 bin kontenjanın açıkta kalması üzerine ek kayıt döneminde, öğrencilerimize eğitim hayatlarına devam edebilmelerini sağlamak için ne gibi kolaylıklar öngörülmektedir?
3- Boş kayıt kontenjanlarının büyük bir kısmının devlet üniversitelerinde olmasının sebebi nedir?
4- Bazı üniversitelerimizin bazı bölümlerini bir kişinin tercih etmesi nasıl açıklanabilir? Bu şekilde kazanan öğrencilerin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için ne tür önlemler alınmıştır?
5- Eğitim ve öğretim süreçleri planlı olmak durumundadır. Bu çerçevede gerek yeni üniversitelerin açılması gerekse bu üniversiteye bağlı birimlerin oluşturulması hangi plan program dâhilinde yapılmaktadır?
6- Türkiye’de her ile bir üniversite çalışması akademik ve bilimsel eğitimi nasıl etkilemektedir?
7- Devlet ve özel üniversitelerin ihtiyaç duyduğu kadroların sayısı nedir ve bu çerçevede nasıl bir planlama çalışmanız söz konusudur?”

    Cuma, 02 Ağustos 2013 15:13

Bağlantılı Konular