Kılıçdaroğlu: “ CHP, Nazi Almanya’sının kurbanı Roman ve Sintilerin hatırası önünde saygıyla eğilmektedir”

Nazi Almanya’sında Roman ve Sintilere karşı işlenen soykırımın yıldönümü vesilesiyle  bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu CHP’nin Irk, din, dil ayrımı yapmaksızın bütün insanları eşit, onurlu bireyler olarak kucaklayıp  benimsediğini belirtti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“Romanlar ve Sintiler Nazi Almanya’sının kurbanları olarak büyük acılar çekmişler, kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklardan oluşan yüz binlerce Roman ve Sinti toplama kamplarında katledilmişlerdir. Almanya, geçen yıl bu tarihte, olaya dair bir anıtın açılışında söz konusu toplumların üyelerinden resmen özür dilemiştir.

Irk, din, dil ayrımı yapmaksızın bütün insanları eşit, onurlu bireyler olarak kucaklayan ve benimseyen CHP, Nazi Almanya’sının kurbanı Roman ve Sintilerin hatırası önünde saygıyla eğilmektedir. Bu vesileyle, ülkemizde yaşayan Roman yurttaşlarımızın sorunlarının giderilmesi için CHP olarak kararlı olduğumuzu, muhalefeteyken iktidar partisini uyararak, iktidara geldiğimizde de yapacağımız icraatlarla kendilerini özgür ve demokratik Türkiye’nin eşit yurttaşları kılacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim.”

    Cuma, 02 Ağustos 2013 18:01

Bağlantılı Konular