Toprak: “Herkese hakaret eden ve hiçbir hatası nedeniyle özür dilemeyen bir iktidar demokrat değildir"

“Cemil Meriç’e göre medeniyet, üslûp demektir. Ancak AKP medeniyetten nasiplenememiştir.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, demokrat bir iktidarın en temel özelliklerinden birinin hatalarından geri dönmek ve özür dilemek olduğunu belirterek, Cumhuriyet Tarihinin en nezaketsiz partisinin AKP olduğunu dile getirdi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklamaları şöyle: “AKP iktidarında Uludere’de 34 yurttaşımız öldürüldü, katilleri hala serbest. Gezi direnişinde 5 kişi öldürüldü, 11 kişi gözünü kaybetti, suçlular hala serbest. Bunun gibi çok sayıda olay yaşandı ve AKP iktidarı ne suçluları yakaladı, ne özür diledi ne de sorumluluklarını yerine getirdi. Bütün bunlara ek olarak hayatını kaybedenlere ve onların yakınlarına hakaret etti. Yetmedi bu olayların sorumlularını terfi ettirdi.

AKP yöneticilerinin, milletvekillerinin, yandaş kalemşörlerinin ve yorumcularının, bu ülkede hakaret etmediği kimse kalmadı. Bir taraftan insanların ölümüne sebebiyet vermek, diğer yandan bunu sorgulayanları ve sorumluları bulun diyenleri aşağılamak cüretini gösteren bir parti demokrat olamaz. 11 yıllık AKP iktidarında bunca ölüm yaşanmışken, AKP’liler halka bunca hakaret etmişken tek bir özrün dilenmemiş olması, tek bir geri adımın atılmamış olması bu iktidarın niteliğini ortaya koymaktadır. AKP Cumhuriyet tarihinin en nezaketsiz partisidir. Ülkemizin büyük düşünürü Cemil Meriç’e göre medeniyet üslûp demektir. Buradan hareketle şunu söyleyebiliriz ki AKP medeniyetten nasiplenmemiştir. AKP demokratik değer ve düşünceden nasiplenmemiştir. AKP Anadolu’nun hoşgörüsünden nasiplenmemiştir. Türkiye’nin gerektiğinde özür dileme erdemine sahip, gerektiğinde geri adım atma cesaretine sahip bir iktidara ihtiyacı vardır.”

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 27 Temmuz 2013 17:48

Bağlantılı Konular