Toprak: “AKP sayesinde tek müttefikimiz terör örgütü El Kaide kalmıştı o da Somali’de elçiliğimize saldırdı”

“AKP döneminde Türkiye Cumhuriyeti artık devletlerle değil terör örgütleriyle görüşüyor, terör örgütleriyle müzakere ediyor ve onlarla müttefiklik ilişkisi kuruyor.”

“AKP’liler her gün Suriye ve Mısır için feryat ederken Irak’da günde ortalama 50 kişi öldürülürken neden seslerini çıkarmamaktadırlar? Dış politika takiye kaldırmaz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP’nin bütün iç ve dış politikalarının iflas ettiğini belirterek; “bilimle, akılla, müzakereyle yapılmayan siyaset çökmeye mahkumdur” dedi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması Şöyle: “Somali’de şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. AKP sayesinde tek müttefikimiz Elkaide kalmıştı o da Somali’de elçiliğimize saldırdı. AKP döneminde Türkiye Cumhuriyeti artık devletlerle değil terör örgütleriyle görüşüyor, terör örgütleriyle müzakere ediyor ve onlarla müttefiklik ilişkisi kuruyor. AKP bu vahim saldırıdan ders çıkarıp, El Kaide’den hesap soracağına onları Suriye’de desteklemeye devam ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi hem Suriye’de hem Mısır’da yaşanan saldırıları, darbe ve insan hakları ihlallerini kınamakta ve bu ülke halklarının barış ve demokrasi içinde yaşamasını savunmaktadır. Ama Cumhuriyet Halk Partisi bunu Irak içinde istemektedir. İşin enteresan yanı AKP Irak konusundaki ikircikli tavrıdır. Oysa Irak’da hergün Suriye ve Mısır’ın toplamından daha fazla insan öldürülmektedir. Acaba AKP ABD’den korktuğu için mi Irak’ta sessiz kalmaktadır? AKP lideri Irak’da ABD askerlerine başarı dilemişti. Bugün Irak’da milyonlarca insan hayatını kaybetmiş ama AKP’den ses seda yok. Dış politika takiye kaldırmaz. AKP bu yüzden bütün dünyada itibarını kaybetmiştir. AKP’nin bütün iç ve dış politikaları iflas etmiştir. Bilimle, akılla, müzakereyle yapılmayan siyaset çökmeye mahkumdur. Orta Doğu’da AKP’nin karizma balonu patlamıştır. Türkiye bu itibarsızlığı hak etmemektedir. Cumhuriyet Halk Partisi bütün dünyada örnek bir dış politika siyasetini bu ülkeye kazandıracaktır. Türkiye’yi terör liginden saygın ülkeler ligine taşıyacağız.”

    Pazartesi, 29 Temmuz 2013 16:58

Bağlantılı Konular